Spiritual kvintet - plakát k letošním koncertů v Lucerně (Zdroj: Archiv koncertu Spiritual kvintet ) 9x FOTO

Poslední koncerty legendy československého folku – Spirituál kvintet

Legendární Spirituál kvintet se definitivně rozloučí s fanoušky v březnu a v dubnu letošního  velkolepou oslavou svých šedesátin v pražské Lucerně. První česká i československá folková  skupina uzavře svoji dráhu po šedesáti letech čtrnácti koncerty. Poslední vstupenky lze koupit už pouze ke stání. 

Spirituál kvintet byl od počátku kapelou, která sama sebe brala s nadhledem. „Neměli jsme žádné kariérní sny, bavilo nás hrát a zpívat si něco jiného, než jsme mohli v té době slyšet od jiných a na svá vystoupení jsme se proto sami opravdu těšili. To, že na nás brzy začali chodit i mladí lidé, jsme považovali za nevídané štěstí. Že tohle štěstí nás má navíc provázet dalších šedesát let jsme samozřejmě tenkrát netušili a překvapuje nás to i dnes všechny, od nejstarších, po nejmladší kvinteťáky znovu a znovu. Dnes už víme, že se s námi přijde nakonec rozloučit tolik lidí, že naplní čtrnáct Luceren!  Dojímá i těší nás to tím víc, že mnozí z nich nás provázejí desetiletí, vodili na nás své děti a někteří na nás naopak učili chodit své rodiče. Vy všichni, naši milí posluchači, vězte: Jen díky vám byla ta píseň tak dlouhá. Děkujeme!,“ říká Jiří Tichota, poslední žijící člen původní sestavy a zakladatel Spirituál kvintetu. 

Poslední vstupenky na koncerty jsou k dispozici už pouze k stání. I tak si lze ale v prostoru Lucerny výjimečnou událost užít. Fanoušci uslyší nejslavnější písně, které se více než půl století ozývaly skoro na deseti tisících koncertů legendární skupiny. Většina z nich vyšla na zhruba pětadvaceti albech.

Spirituál kvintet je první kapelou, která v roce 1960 otevřela éru československého folku. V době komunistického režimu několikrát bojovala se zákazy. V listopadu roku 1989 zpíval Spirituál kvintet z balkonu pražského Melantrichu, o rok později si, opět na Václavském náměstí, mezi členy skupiny na pódiu zazpívali dva prezidenti, George Bush starší a Václav Havel. Kapela hrála také pro prezidenta Billa Clintona a prvních dam USA a ČR. V roce 2012 obdržela Diamantovou desku za milion dvě stě tisíc prodaných nosičů. V dubnu 2020 po šedesáti sezónách Spirituál kvintet, i v současnosti stále plně koncertně vytížený, definitivně ukončí svoji činnost.

Termíny posledních koncertů Spirituál kvintetu v Lucerně vždy od 19 hodin: 

1. a 2.3., 11.4., 13.4., 15.4., 16.4., 17.4., 18.4., 20.4., 21.4., 22.4., 24.4., 25.4., 26.4. 

 

 Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz  

11. 2. 2020 14:00 Autor: ext
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.