(Zdroj: Herminapress.cz ) 3x FOTO

Audiokniha Obchod na korze vynesla Zdence Procházkové rozhlasovou Thálii

Rozhlasová adaptace příběhu Obchod na korze, kterou drama o nenápadném kompromisu se zlem ožívá ve zvukové podobě, vznikla na základě literární verze. Nabídla mimořádné herecké příležitosti Jaroslavu Pleslovi v mnohovrstevném charakteru truhláře Tona, lapeného v ďábelské pasti krutých okolností i vlastní pasivity, a Zdence Procházkové, která v Rozálii Lautmannové využila nejen své bohaté herecké i životní zkušenosti, ale v jidiš pasážích také česko-německé bilingvní dispozice.

Herečka Zdenka Procházková je čerstvou držitelkou ceny Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře Obchod na korze, za hlavní roli Rozálie Lautmanové. Já mám rozhlas hrozně ráda. Je to pro mě ocenění. Mám radost, že to bylo v Olomouci, ve městě, ke kterému mám velké citové vztahy. A taky, že to bylo přesně na mé narozeniny. Představte si, třiadevadesáté, to už je hrůza.“ 

V nové audioknize Obchod na korze, kterou vydává Radioservis, je ke slyšení: Petra Špalková, Jiří Vyorálek, Viktor Preiss, Andrea Elsnerová, Miroslav Hanuš, Jiří Štrébl, Luboš Veselý, Martin Písařík.

Tragikomický příběh z časů arizace v klerofašistickém Slovensku, inspirovaný skutečnou událostí, uveřejnil spisovatel Ladislav Grosman (1921–1981) poprvé v povídce Past pro časopis Plamen v roce 1962. O tři roky později ho vydal rozpracovaný do podoby novely nazvané Obchod na korze a s režiséry Jánem Kadárem a Elmarem Klosem se rovněž podílel na přípravě scénáře stejnojmenného filmu. Snímek se strhujícími hereckými výkony Jozefa Kronera a Idy Kamińské a s jedinečnou hudbou Zdeňka Lišky získal vedle řady dalších ocenění také historicky prvního Oscara (1966) pro československou kinematografii. Přestože záhy, po roce 1968, zamířil film na dvacet let do trezoru, Grosmanovu dílu zajistil nesmrtelnost.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz 

16. 4. 2019 14:30 Autor: MH
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.