Kryštof Hádek (Zdroj: Herminapress.cz ) 15x FOTO

Bratři Hádkové jsou žádaní: Vloni Matěj jako Jan Hus, letos Kryštof jako král a císař Karel IV.

V letošním roce uplyne sedm set let od narození jedné z nejvýraznějších postav našich dějin českého krále a římského císaře Karla IV. Na tuto událost zareagovala Česká televize natočením filmu režiséra Václava Křístka Hlas pro římského krále.

„Snažili jsme se vycházet s reálných faktů Karlova život, ale při žádném podobném projektu se nevyhnete zjednodušení, Když to líčí historici, je z toho pokaždé velmi tlustá kniha. To do stominutového filmu nenacpete,“ vyprávěl na tiskové konferenci režisér Křístek, který je i autorem scénáře.

Při psaní scénáře měl Václav Křístek jasno. Roli otce Karla IV. krále Jana Lucemburského si zahraje Stanislav Majer a obsazení postavy Karla IV. Kryštofem Hádkem tak nějak uzrálo časem.

„Byl jsem překvapený, když mi zavolali z produkce a pozvali mě na casting,“ svěřil se Kryštof Hádek a pokračoval, „ na roli mě bavilo to, že jsme hodně natáčeli v reálu, tedy na místech, kde Karel IV. opravdu žil nebo se pohyboval. Bylo trošku bizardní, že po těch místech chodím v kostýmu Karla IV., že chodím po stejné chodbě, jako chodil on.“

Matku Karla IV. Elišku Přemyslovnu zahrála Hana Vagnerová a Karlovu první ženu Blanku z Valois ztvárnila Tereza Voříšková.

„Mám ráda velká a náročná natáčené dobových snímků. Líbí se mi, když můžu nosit nádherné a těžké šaty a přemítat o příbězích lidí, kteří řešili obdobné věci jako my, jen v naprosto jiné a mnohem komplikovanější době,“ pochvalovala si natáčení Tereza Voříšková.

V dalších rolích se představí Petr Jeništa jako Bušek z Velhartic, Marián Geišberg jako Baulduin Lucemburský, Luboš Veselý jako Pierre Rosiéres, Jaroslav Plesl jako Vilém Zajíc z Valdeka a další. Roli sedmiletého Karla IV. ztvárnil Tobiáš  Rímský. 

A trochu čísel pro zajímavost: Film vznikal 30 natáčecích dní, zahrálo si v něm 38 herců a 400 komparzistů, bylo ušito 200 kostýmů.  Ve filmu je použito 130 trikových úprav a bylo potřeba 130 koní. Scény filmu se natáčely na 14 místech po celé republice a při natáčení panovala až 40st. vedra.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

28. 4. 2016 09:30 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.