Dojatá herečka Iva Janžurová. (Zdroj: Herminapress.cz ) 10x FOTO

Glóby na karlovarském festivalu byly rozdány: Největší aplaus sklidila Janžurová!

Jubilejní 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dnes vyvrcholil ve Velkém sále hotelu Thermal závěrečným galavečerem, který tradičně moderoval Marek Eben (57).

Čestné ocenění, a to Cenu prezidenta festivalu za mimořádný přínos české kinematografii, na slavnostním zakončení převzala z rukou Jiřího Bartošky (68) herečka Iva Janžurová (74). „Slibuju, že tu cenu nebudu brát jako závěr své herecké práce,“ uvedla dojatá umělkyně, jíž tleskal vstoje celý sál, a poděkovala všem svým spolupracovníkům, divákům a příznivcům.

Diváckou cenu získal podle očekávání snímek Paola Sorrentina Mládí, ve kterém spolu s Michaelem Cainem září Harvey Keitel (76). Ten trofej i převzal. "Jsem hrozně šťastný, že jsem mohl hrát v tomto filmu," sdělil americký herec.

Hlavní soutěž vyhrál americký film Bob a stromy, v němž hlavní hrdina dřevorubec a fanoušek rapu Bob Tarasuk hraje sám sebe. Velkou cenu Křišťálový glóbus pro nejlepší film převzala početná delegace v čele s režisérem Diegem Ongarem.

Čeští soutěžní zástupci uspěli díky hercům. Alena Mihulová (50) dostala cenu za roli obětavé pečovatelky v celovečerním debutu Slávka Horáka Domácí péče, Kryštof Hádek (33) pak za roli problematického mladšího bratra v dramatu Kobry a užovky Jana Prušinovského.

Zvláštní cena poroty putovala do rukou rakouského režiséra Petera Brunnera za jeho drama Má křídla, kdo končí pádem. Nejlepším režisérem byl vyhlášen Kosovan Visar Morina za film Babai. Zvláštní uznání porota udělila animovanému životopisu Kouzelný vrch a dramatu Antonia.

V druhé hlavní soutěži Na východ od Západu uspělo sociální drama Středeční dítě maďarské režisérky Lili Horváth. Zvláštní uznání náleží rumunskému filmu Svět patří mně.

Dokumentární soutěž vyhrála Helena Třeštíková (66) se svou časosběrnou novinkou Mallory. Zvláštní uznání porota udělila rakouskému filmu Otec. Cena za nejlepší dokumentární film do 30 minut patří titulu Bílá smrt.

Zvláštní uznání si mezi krátkými dokumenty vysloužila izraelská návštěva v kadeřnictví Ženy v umyvadle. Soutěž Fórum nezávislých vyhrála americká transgender komedie Transdarinka, kterou režisér Sean Baker natočil na iPhone 5.

Závěrečného slova se ujal Jiří Bartoška, jenž sklidil obrovský potlesk, když v proslovu poděkoval lékařům, díky nimž zvítězil nad rakovinou. "Dovolte mi parafrázi Richarda Gerea," řekl prezident festivalu a poklekl před uměleckou poradkyní Evou Zaoralovou. "Dovolte mi ukončit padesátý ročník a pozvat vás na jednapadesátý. Na shledanou," rozloučil se.

Skončil tak jubilejní ročník přehlídky, která do lázeňského města od 3. července přilákala 12 800 účastníků. Nabídla jim přes dvě stovky snímků z šesti desítek zemí. Prodáno bylo přes 132 tisíc vstupenek. 51. ročník vypukne 1. července 2016.

Nyní se bude v Thermalu promítat vítězný snímek Bob a stromy, v Grandhotelu Pupp se ukuteční závěrečná párty.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

11. 7. 2015 20:00 Autor: zp
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.