(Zdroj: Herminapress.cz) 8x FOTO

Hra Zatmění s Ilonou Svobodovou, Dušanem Sitekem a Patricií Solaříkovou. S trochou humoru a bez předsudků o Alzheimerově chorobě

Starší pár Martin (Dušan Sitek) a Věra (Ilona Svobodová) spokojeně žijí svůj běžný život. Prožívají spolu chvíle radosti, ovšem jen do doby, kdy Martinovo chování začne nést jasné příznaky Alzheimerovy choroby, od počátečního zapomínání až po vážnější problematické situace. To je ve zkratce děj chystané hry Zatmění, kterou 3. října uvede v premiéře Divadlo Broadway.

„Je to představení realizované podle nejpopulárnější knihy 20. století – bestselleru Vyhasínání mozku Martina Kleina. Já tu knížku miluju a jsem moc šťastná, že mi role Věry byla nabídnuta, i když mnohdy při zkouškách mi běhal mráz po zádech. Na druhou stranu je tenhle příběh plný dojemných situací i nečekaného humoru. Myslím si, že by bylo dobré, aby Zatmění lidé shlédli a něco se o téhle nemoci dozvěděli víc. Hra, podle mě, umožní pochopit, co člověk, který s ní žije, cítí, co prožívá a také co potřebuje. Určitě jen málokoho ten příběh nechá lhostejným,“ uvedla na tiskové konferenci k premiéře Zatmění Ilona Svobodová.

„Já jsem chvilku váhal, zda to toho půjdu. Ten text na mě působil trochu depresivně, ale protože dobře vím o čem ten příběh je (moje máma s Alzheimerem bojuje sedm let a čtyři roky mě nepoznává), tak jsem si řekl, že už kvůli ní do toho půjdu. Také proto, abych lidem ukázal, že se té nemoci děsit nemusíme, že lidé, kteří mají Alzheimerovu chorobu netrpí, ale pozvolna odchází mozek a stávají se zase dětmi,“ s troškou smutku v hlase prozradil Dušan Sitek.

Patricie Solaříková si ve hře zahraje ošetřovatelku. Velká optimistka má roli, při níž se moc nezasměje. „To je fakt, ovšem na druhou stranu jsem ráda, že si mohu zahrát i hodně vážnou věc. Navíc jsem se dost o Alzheimerově chorobě dozvěděla při konzultacích s lékaři, což beru jako další plus. Ne, není to příběh, při němž se divadlo otřásá smíchy, ale určitě hodně lidem mnohé napoví, co dělat a jak se chovat, když někdo blízký tuhle nemoc má,“ řekla Solaříková. Se zmíněnými herci se v inscenaci objeví i Máša Málková, Jan Konečný a Leonard Stirský.

Dramatizace knihy Vyhasínání mozku Martina Kleina se ujal mladý režisérský tandem Filip Bařina a Dominik Jetel, kteří se v inscenaci, jak tvrdí, snaží zvýraznit momenty, které se pohybují na hranici lehkého humoru a nesoucitné reality.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

 

13. 9. 2017 18:00 Autor: vilik
Sipka
Stín
Stín