Třicet nebo čtyřicet Případů majora Zemana? Proč se netočilo o vrahovi Mrázkovi
Vytvořeno dne
18.01.2024
Jak ukazují archivy, tak mnohé ze scénářů seriálu Třicet případů majora Zemana nebyly vůbec natočené a ty, co nakonec spatřili televizní diváci, byly jednak seškrtané a zadruhé připomínkované od všech možných (mocných) soudruhů a soudružek či ministerstev.
Kdo škrtal a připomínkoval
- První koho zmíníme je mocný muž té doby, ústřední ředitel Československé televize Jan Zelenka: Díl Klauni - Daneš (Petr Štěpánek) Místo: „Náš boj je i vaším bojem za lidská práva“ upravit: „Náš boj je vaším bojem proti komunismu“.
- A ještě jednou Jan Zelenka: Obraz 7, rozhovory s Lídou jsou nepřesvědčivé. Takové by asi děti vedoucích funkcionářů být neměly! (Jedná se patrně o díl Štvanice z roku 1968, kdy se Lída ((dcera Zemana – Ivana Andrlová) dost expresivně hádá s otcem, ohledně jeho působení u bezpečnosti v padesátých letech.) Zelenka to chtěl prostě učesat.
- Další byla „populární osoba“ náměstkyně ústředního ředitele Československé televize Milena Balašová (Viz. Seriál Volha a kontrola nošení podprsenek prováděná vrátnými při příchodu do budovy ČST). Tato soudružka měla zásadní připomínku k dílu s názvem Bílé linky (kabaret), odehrávajícího se mimo jiné v tehdejším západním Berlíně. „Je naprosto nepřípustné, aby se uvědomělá agentka komunistického státu, se jako vystupující v kabaretu odhalovala a svlékala před zlými kapitalisty“. Balašová trvala na přetočení těchto záběrů, což se nakonec z finančních důvodů nestalo, byť uspěla alespoň v tom, že byly kritizované záběry vystřiženy.
Názvy jednotlivých dílů se v čase měnily
- V Muzeu policie se dochovaly „plachty“ s jednotlivými připravovanými díly s tím, že je příkladně možné vidět, jak se názvy jednotlivých dílů v čase měnily. Příkladně díl s názvem Rubínové kříže se měl původně jmenovat Granát, nebo díl Bestie se měl jmenovat Bahno. Mimikry - Letím s vrahem na palubě
Díly, které se netočily a proč
- Díl Explose se více méně nenatočil díky (momentálnímu) nepřátelství autora Jiřího Marka (Hříšní lidé města Pražského) a režiséra Jiřího Sequence.
- Nenatočená díl s názvem Walter 7.65, byl inspirovaný vrahem Mrázkem. Pan režisér v dokumentu píše:….sedm sexuálních vražd je moc morbidity…navíc se není čeho chytit. (?) Prostě pan režisér díl nechtěl točit.
Seznam dalších nenatočených scénářů
- Peníze nebo život – požár chemičky, Hřbitovní kvítí, Otevírání hrobů – zcizení identity, Modrý Merkur – zcizení známek, Silvestr – hospodářská kriminalita, Tajná šifra nebo také Drogy – letuška se připletla ke špionážní akci.
Poslední, třicátý díl, měl několik variant
- Původně se měl třicátý díl jmenovat Boj pokračuje, a byl o střetu bezpečnosti s mezinárodním gangem únosců lidí. Další variantou byl scénář s názvem Lišky mění srst. Jednalo se o podvody u benzínových pump, spojené s vyvážením disidentských písemností. V obou variantách scénářů měl zemřít Zemanův kolega Jirka Hradec. Další variantu napsal za nemalý honorář sám Jiří Sequens s názvem Chrpy pro Zemana aneb Upilovaná Anča. Námět: Bývala prostitutka (nevíme), Jeňa (Josef Bek), Kaunic (Václav Voska). Nakonec se příběhy jednotlivých postav částečně propojily, některé postavy přibyly a vznikl poslední díl nesoucí název Růže pro Zemana.
Zdroj: Autorský článek, za přispění reportéra Jaroslava Mareše a portálu www.badatele.net.
Nejčtenější články
- Odpovědět
Trvalý odkaz