Herečka Iva Janžurová pokřtila knihu Michala Petrova Retro ČS 2. (Zdroj: Herminapress.cz ) 4x FOTO

Iva Janžurová na křtu retro knihy vzpomínala na své mládí: Po čem se jí stýská?

Netradičně šumákem byla pokřtěna v knihkupectví v centru Prahy kniha Michala Petrova Retro ČS 2 aneb Jak jsme si tu (u)žili za reálného socialismu. Obsáhlá publikace se věnuje odívání, obouvání, bydlení a elektronice v předlistopadové éře a je bohatě vybavena obrazovým materiálem.

„Já osobně, vzpomenu-li si na ta léta před sametovou revolucí, tak mám rozporuplné pocity. Jednak jsem tedy byla mladší než teď, což uznáte, bylo pro mě období příjemnější, na druhou stranu jsme ovšem neměli pocit vnitřní svobody. Na většinu základních věcí byly fronty. Ty teď sice nejsou, ovšem já stejně občas v obřích hypermarketech tápu. Výběr je bohatý a máte problém opačný, že nevíte, co zvolit,“ uvedla kmotra knihy Iva Janžurová (74).

Knížka Retro ČS 2 spoustu věcí dříve narozeným čtenářům připomene. Jsou v ní reklamy a nabídkové listy toho nejpodivuhodnějšího, co socialistický konzum nabízel, ale i upozornění na běžné věci denní potřeby. 

„Tahle knížka nás vrátí do minulosti. Připomene něco z toho horšího, ale ne všechno bylo jen špatné. Je řada věcí, po kterých se nám pamětníkům určitě stýská. Víte, mě třeba bolí, jak zanikla řada dobrých firem, třeba množství textilek nebo skláren. Je škoda, že nepřežilo něco, co bylo dobré,“ dodala Janžurová a s kmotrem Václavem Moravcem (41) a autorem publikace vyslala knížku mezi čtenáře.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

20. 10. 2015 12:30 Autor: vilik
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.