(Zdroj: Herminapress.cz ) 18x FOTO

Jak Barťák nenaučil Jiřího Hubače kouřit a Bohdalka ho uplácela sladkostmi

Vzpomínat na dramatika a scenáristu Jiřího Hubače, v podání hereckých bardů jako je Jiřina Bohdalová, Jiří Bartoška nebo Josef Dvořák by vydalo na hodiny mluveného slova. Pro všechny jmenované napsal Jiří Hubač takzvaně role na tělo. Pro Jiřinu Bohdalovou to byla jistě, mino jiné, filmová role Fany, Josef Dvořák, coby holič, exceloval v roli Vildy Semeráda ve filmu Hřbitov pro cizince, kde jsme mohli vidět i Jiřího Bartošku.

Všichni tři pak byli kmotry právě vydávané knihy „Jiří Hubač – Šlechtic příběhů“ spisovatele Patrika Ulricha. Vedle samotného křtu, kde byli vedle synů Jiřího Hubače, Ivana a Jiřího, přítomna též jeho manželka Ivana a až na výjimky celé Hubačovo potomstvo, se to filmovými osobnostmi jen hemžilo. A samozřejmě se vzpomínalo.

„Já jsem Jiřího Hubače doslova uplatila sladkostmi. Měli jsme totiž vedle sebe chaty, a protože jsem věděla, že je na sladké tak jsem mu podstrojovala a zároveň ho přesvědčovala, aby pro mne něco napsal. No, povedlo se. Napsal pro mě inscenaci Dům na nebesích a nezůstalo jen u toho,“ vzpomíná Jiřina Bohdalová.

Josef Dvořák byl pak v úplně jiné situaci. „Já, co by klaun a komik, jsem dostal v roce 1991 do ruky scénář televizního filmu Hřbitov pro cizince, pojednávající o nelehkém životě anglických letců v padesátých letech. Po přečtení scénáře jsem se opravdu zhrozil, že mám hrát vážnou roli, byť holiče, anglického letce, navíc pod režií Jaroslava Dudka. No, co mám povídat. Chtěl jsem na place excelovat a vytáhl jsem ze svého klaunského rejstříku to nejlepší, co jsem uměl. Jenže jsem narazil. Po druhé zkoušce, to se ještě jednotlivé záběry zkoušely, si mě pan režisér Dudek zavolal, řka: „Pane Dvořáku, pan Hubač přesně ví, proč a jak, jednotlivé role napsal. Tady není co přidávat nebo něco měnit. Prosím, respektujte to.“ Samozřejmě jsem se cítil trochu dotčen, nicméně velice rychle jsem pochopil, s jakými osobnostmi mě osud spojil a došlo mi, že tyto mistry ve svém oboru se vyplatí poslouchat.“

Zkazit veskrze asketiky žijícího Jiřího Hubače se pak nepovedlo ani takovému znalci všech možných neřestí jako je Jiří Bartoška: „Já jsem Jiřího při jeho osmdesátinách jemně upozornil, že je ve věku, kdy by mu již slušelo cigáro nebo sem tam nějaká štamprle. Málo platné. Neuspěl jsem,“ přičemž Barťákova slova s úsměvem potvrdila manželka Jiří Hubače Ivana.

Vedle již zmíněných kmotrů se samotného knižního křtu zúčastnili též dvorní Hubačovi režiséři Zdeněk Zelenka a Jiří Adamec

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz 

6. 9. 2019 20:00 Autor: HER
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.