(Zdroj: Herminapress.cz ) 70x FOTO

„Každý se dnes chvástá, co kde vykonal,“ stěžuje si Stropnický

Na zahájení výstavy Wintonovy vlaky na pražské Kampě se přišel podívat ministr obrany Martin Stropnický v závěsu Veroniky Žilkové. Hned, jak se objevil, přiskočila k němu z davu fanynka. „Chci se s vámi vyfotit, protože chci fotku se slušným člověkem.

Ten si během zahájení výstavy posteskl, že naší době chybí lidé, jako byl Nikolas Winton.

„Žijeme v době, kdy se každý chvástá, co kde vykonal a bije se v prsa. Ve srovnání s tím, co udělal britský introvert Winton je to úplně titěrné. Doba je hřmotná a vychloubačná,“ řekl Stropnický znechuceně a dodal, že vernisáž této výstavy právě proto vnímá velmi intimně.

Jaroslav Brabec, který výstavu organizoval, se pochlubil zvláštní náhodou. Potkal totiž mezi zachráněnými Wintonovými dětmi muže, který pracoval s jeho otcem. Teď se z nich stali dobří přátelé a plánují se navštěvovat.

„Tykáme si, protože jak jsem zjistil, strašně dlouho už se známe. On mě znal, ještě když jsem byl malý kluk. Normálně jsme se spolu bavili a on řekl:'Já tě znám! Pracoval jsem s kamarádem tvýho táty a on mi o tobě vyprávěl.' Je to bezvadný chlapík,“ říká Brabec.

Jeho nový přítel říká, že by moc rád poznal Jaroslavovu maminku.

„Když začal dělat výstavu, obcházel Wintonovy děti. S každým z nás si povídal a vybral naše alba s fotkami. Přišla řeč na to, že jsem dělal v energetice a on, že jeho táta taky. Nakonec jsem říkal, že nějakého Brabce jsem znal, že dělal plánovače ve Slapech. A on řekl, že to byl jeho táta,“ směje se starý muž.

Brabec přirovnává situaci za druhé světové války k událostem na Ukrajině.

„Výstava bude aktuální za všech okolností. Pořád jsou na světě hlupáci, kteří se nad někoho vytahují a kdo bude tvrdit, že je lepší než nějaký Tibet nebo Ukrajina.“

Olga Menzelová, která už před lety organizovala cestu Wintonovým vlakem, je nadšená z Kampy, kde je výstava umístěna.

„Bude zde k dispozici zdarma celý měsíc. Dokonce bude v noci krásně osvětlená, takže takový až mystický zážitek. Chodíme sem s Aničkou na procházky poměrně často, protože tady bydlí naši kamarádi,“ říká Olga, které dodává, že Nikolas Winton, který v den vernisáže slavil sto páté narozeniny, je vysokým věkem odměněný za dětské životy, které zachránil před smrtí.

„Jeli jsme s těmi lidmi vlakem čtyři dny a byl to jeden příběh za druhým. Jeden víc šokující než ten druhý. Ty děti tehdy naposledy viděly své rodiče,“ dodala Olga.

30. 5. 2014 04:49 Autor: Herminapress.cz
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.