Štěpán Benoni, Ronald Prokeš, Jan Thompson, Marie Kružíková, Nikol Kouklová (Zdroj: Herminapress.cz ) 21x FOTO

Kdyby psal divadelní hry Shakespeare dnes, psal by o žárlivosti mezi bisexuály nebo homosexuály

Není to tak dávno, co se český herec nedokázal anglický domluvit ani na dovolené. Současná generace mladých českých herců si však troufne hrát v angličtině jako v češtině. A Shakespeara k tomu.

13. a 14. října se ve Stavovském divadle v Praze odehraje shakespearovská inscenace Zimní pohádka a to jak v českém tak v anglickém jazyce - s českými titulky. Nastudovala ji společnost Prague Shakespeare Company v režii ředitele PSC Guye Robertse. Jednu z hlavních rolí (Hermionu) si pak zahraje též britská velvyslankyně v České republice Jan Thompson. Z mladých českých herců se na scéně představí především Karel Heřmánek jr., Nikol Kouklová, Marie Kružíkova, Ronald Prokeš, Anežka Rusevová, Štěpán Benoni, Vanda Chaloupková a mnoho dalších.

„Shakespearovy hry jsou dozajista nadčasové, navíc Zimní pohádku umístil Shakespeare do Čech, respektive jak on říká do Bohemie a proto si můžeme troufnout mluvit na jevišti jak česky tak anglicky. Navíc si myslím, že takové té známé shakespearovské klasiky bylo za poslední léta na českých jevištích více jak dost (Zkrocení zlé ženy, Jak se vám líbí, Sen noci svatojánské atd. – poz.aut.) Proto jsme se rozhodli toto méně hrané autorovo dílo uvést na jeviště a tak trochu jít z kůží na trh. Uvidíme, jak to český divák přijme,“ říká k samotné inscenaci Karle Heřmánek jr.

A Vanda Chaloupková dodává:„Někdo si řekne Shakespeare, 500 let stará komedie, ale Shakespeare představuje dnešní generaci (nejen hercům) širokou škálu lidských vztahů, psychologický vykreslených postav, což je samo o sobě úžasný exkurs do normálního života. Láska, zloba, nenávist, přátelství............."

„Navíc v průběhu inscenace se jednotlivé charaktery postav mění, vyvíjejí se v názorech a na základě kladného, či chybného jednání se vyvíjí mimo jiné i způsob, jakým ten který herec jednotlivou postavu na jevišti tvoří,“ doplňuje Vandu Nikol Kouklová.

„Shakespeare psal hodně o žárlivosti a kdyby psal divadelní hry dnes, psal by stejně tak o žárlivosti, ale mezi bisexuály nebo homosexuály,“ doplňuje pak celou diskuzi režisér inscenace Guy Roberts.

A jak se mládež připravuje na fakt, že svou inscenaci předvede na scéně Stavovského divadla? Pro Anežku Rusevovou a Nikol Kouklovou to premiéra nebude, jelikož ve „Staváku“ už v minulosti hrály. Pro ostatní to však bude dvojí premiéra!

„Tak je pochopitelné, že tréma bude, o tom žádná, ale zvládli to jiní před námi, proč bychom to nezvládli také,“ tvrdí kurážně za celý soubor další jeho člen Ronald Prokeš.

Tak tedy zlomte vaz a těšíme se na premiéru.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

7. 10. 2016 10:30 Autor: vilik
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.