(Zdroj: Archiv koncertu ) 6x FOTO

Koho si Michal Prokop pozval na svůj tradiční Vánoční koncert?

Vánoční koncert Michala Prokopa je už několik let pro hudební fanoušky jedním ze středobodů konce každého roku. Letos jeho datum připadá na sobotu 21. prosince, místo zůstává stejné jako v minulých letech, totiž po všech stránkách komfortní Forum Karlín. Jak bývá zvykem, protagonista koncertu si na pódium každoročně zve zajímavé hosty. Ani letošek nebude výjimkou. Pozvání na Vánoční koncert Michala Prokopa přijali Ivan Hlas Trio a skupina Precedens

Těžištěm Vánočního koncertu samozřejmě bude jako vždy standardní set Michala Prokopa a jeho kapely Framus Five, plný hitů nasbíraných za více než půlstoletí zpěvákovy kariéry. Očekávaným kořením programu jsou ale vždy písně pozvaných hostů. A je již zavedeným zvykem, že si s nimi Michal Prokop připraví duet, který se zpravidla už nikdy více neopakuje. V minulých letech těmito hosty byli například Matěj Ruppert, Vlasta Redl nebo Ondřej Ruml. V letošním roce pozvání Michala Prokopa přijal písničkář Ivan Hlas se svým Triem a legenda české nové vlny, skupina Precedens. 

Muzikantské kořeny Ivana Hlase jsou podobně jako kořeny Michala Prokopa v šedesátých letech, a jejich živnou půdou je shodně americká bluesová muzika. Zatímco Michal Prokop se v začátcích své kariéry snažil vokálně co nejvíce přiblížit svým rhythmandbluesovým a soulovým hrdinům, což mu zajistilo pozici jednoho z nejlepších zpěváků naší scény, Ivan Hlas se vydal spíše po písničkářské dráze a vypracoval se především v jednoho z nejvýše ceněných českých textařů. Hlas prošel nejrůznějšími etapami provedení svých písniček, hrál s široce obsazenými rockovými kapelami i s komornějšími projekty. Už bezmála patnáct let koncertuje i nahrává v ustálené sestavě tria, v němž jeho akustickou kytaru doplňuje stejný nástroj virtuózního Norbiho Kovácse a violoncello Jaroslava Olina Nejezchleby.  

Skupina Precedens vznikla v roce 1982 a inspirovala se zejména elektronickou odnoží nové vlny a novým romantismem. Po krátkém úvodním období, kdy jejím frontmanem byl Jan Sahara Hedl, jenž kapelu společně s klávesistou a skladatelem Martinem Němcem založil, se stala nejviditelnější osobností skupiny zpěvačka Bára Basiková. Ta ze skupiny několikrát odešla, několikrát se do ní vrátila, a na její místo vždy přišly další pozoruhodné hlasy české scény. V současné době u mikrofonu skupiny Precedens stojí talentovaná Iva Marešová.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz 

5. 11. 2019 17:00 Autor: ext
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.