Knihu rozhovorů o Juraji Kukurovi napsal divadelní režisér Martin Čičvák. (Zdroj: Herminapress.cz ) 7x FOTO

Konečně celá pravda: Jedinečný biografický román o Juraji Kukurovi přichází na náš trh

Významné osobnosti se sešly, aby společně vzdaly hold slovenskému herci Juraji Kukurovi (68). Na český trh totiž vstupuje román Martina Čičváka (40) s názvem Kukura: Jeho život, jak ho prožil Čičvák.

Úryvky z knihy četli například bývalá první dáma Dagmar Havlová, operní pěvkyně Andrea Kalivodová, zpěvák a skladatel Miro Žbirka a také profesor Filip Kukura z Oxfordské univerzity, hercův syn.

„Tu knížku jsem si přečetla, a to ještě ve slovenštině. Až teprve před chvílí jsem zjistila, že byl vydán i její český překlad. Ve slovenštině jsem přečetla i zde krátkou ukázku, podle ohlasu zdejších hostů to snad dopadlo dobře. Juraje Kukury si velice vážím, a proto jsem tu,“ pousmála se Havlová s tím, že když ji Juraj požádal, aby se stala kmotrou knihy, ani chvilku neváhala.

Kniha vypráví příběh dramatického života člověka, který jako jeden z mála slovenských umělců přešel doslova celý svět, osobně poznal nejvýznamnější evropské umělce své doby, proslavil se v Německu, a i přesto se vrátil na Slovensko, aby dnes vedl jedno ze slovenských divadel.

Dozvíte se například, co stálo v osobním telegramu od Leonarda Cohena, jaké zvyky měl před natáčením Pierre Brice, jak Juraj Kukura vyhrál nečekaně v loterii, jaká je atmosféra na festivalu v Monte Carlu. Publikace není jen pouhým životopisným vyprávěním.

"Připadalo mi smrtelným hříchem mít Juraje Kukuru vedle sebe a nezeptat se ho na vše, na jeho život, názory, osudová setkání, lásky, prohry i vítězství. Na jeho zkušenosti z velkých evropských divadelních domů, na ty slavné intendanty a ty krásné herečky z filmů. Na komunismus a exil i na vše, co se o něm říká nebo jen šeptá, abych se o něm dozvěděl vše a napsal úplně celou pravdu. Takže tu je: Konečně celá pravda o Kukurovi!" říká Martin Čičvák, režisér působící v bratislavském Divadle Aréna, jehož ředitelem je od roku 2002 právě Kukura.

„Je to dnes pro mě velký a mimořádný večer. Jednak jsme poslali čtenářům knížku o mém životě a pak po dlouhé době si užili i nádherný československý večer. Moc si toho vážím a děkuji,“ uzavřel Juraj Kukura.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

19. 11. 2015 11:00 Autor: zp
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.