(Zdroj: Herminapress.cz ) 7x FOTO

Kosmonaut Vladimír Remek se porýpal v zemi. V trojské botanické zahradě zasadil vzácný strom

Trojská botanická zahrada je zaplavena tisíci vůněmi a barvami jarních květů a první opravdu teplé dny vítá spolu s 85. osobností, která se v rámci projektu Kořeny osobností ujala čestného úkolu obohatit zahradu o další vzácný strom a propojit s ním svůj životní příběh. Nedaleko výjimečných dřevin Václava Havla, Karla Gotta, Jiřího Menzela či Věry Čáslavské má od dnešního dne místo šácholan, který slavnostně zasadil první a zároveň jediný československý kosmonaut Vladimír Remek.

„Je mi ctí, že mohu rozšířit řadu krásných stromů a příběhů zajímavých osobností v trojské botanické zahradě. Stromy mám moc rád a za svůj život jsem jich vysadil několik. Jeden z nich pro mě měl zvláštní význam, protože byl symbolem mého bezpečného návratu z vesmíru na Zemi. Vysadil jsem ho na jaře před čtyřiceti lety ve Hvězdném Městečku nedaleko od Moskvy, krátce poté, co jsem se vrátil z vesmírné mise. Ještě před svým odletem jsem vysadil strom také v blízkosti kosmodromu Bajkonur,“ vzpomínal kosmonaut při sázení nového stromu.

Strom Vladimíra Remka se nachází v severní části botanické zahrady a jde o šácholan hvězdovitý. „Strom pro pana Remka jsme nevybrali náhodně. Zvolili jsme šácholan hvězdovitý, jehož nádherné velké květy připomínají hvězdy, mezi kterými byl pan Vladimír Remek nějaký čas doma,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vladimír Remek se zapsal do světových dějin kosmonautiky, když jako první kosmonaut ze zemí mimo Sovětský svaz a USA absolvoval několikadenní úspěšnou misi do vesmíru. Právě v těchto dnech, přesněji 2. března, uběhlo 40 let od jeho letu z kosmodromu Bajkonur na stanici Saljut 6, kam vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem na palubě kosmické lodi Sojuz 28. Vladimír Remek ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

 

16. 4. 2018 16:30 Autor: veko
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.