(Zdroj: Herminapress.cz/Jef Kratochvil ) 15x FOTO

Král Ubu a jeho prasáckost života ožije v Divadle Husa na Provázku. Otec a syn Donutilovi v hlavních rolích

Před sedmadvaceti lety opustil Miroslav Donutil brněnské Divadlo Husa na Provázku a až do roku 2013 byl členem Národního divadla v Praze. Od tohoto roku se již podruhé vrací se synem Martinem do Brna. Poprvé jsme je mohli vidět ve hře Amadeus, (2014) kde otec Donutil představoval postavu Salieriho a syn Martin Amadea.

„Není to natrvalo, ale jako v Amádeovi tak i v králi Ubu se synem Martinem „na Provázku“ hostujeme,“ říká k jejich angažmá Miroslav Donutil. A jak probíhá spolupráce otce se synem na jenom jevišti?

„Komedie Ubu králem: Svoboda je nad tolik nadčasová, že ji lze bez problémů implementovat do dnešní doby a tudíž se musí o jednotlivých postavách poměrně hodně přemýšlet. Radíme si navzájem. Martin z pohledu svého věku a já zase z pohledu svého. Je to oboustranná spolupráce, na které se včetně pana režiséra Morávka podílí logicky celý soubor,“ upřesňuje tvorbu na jevišti otec Donutil.

O čem je komedie Ubu králem: Svoboda a kdo je král Ubu? Drzá fraška, v níž autor, patafyzik, cyklista, piják absintu, bizarní podivín Alfred Jarry, shromáždil "veškerou směšnost světa".Král Ubu. Nestoudná groteska o prasáckosti života vezdejšího. Vzestup a pád pokrytce, egoisty a nestoudného blba, který je schopen všeho, jen aby dosáhl svého. Jeho životní filozofie je nehorázná, jeho skutky donebevolající. Nepřátele jsou zavražděni, poddaní jsou korumpováni, svobodu nelze ustát. Diktatura je pohodlnější. Ubiánství věčné.

Premiéry přrdstavení: 24. a 25. 2. 2017

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

24. 2. 2017 10:30 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.