(Zdroj: Herminapress.cz ) 31x FOTO

Letní Shakespearovské slavnosti - tiskovka - Petře Horváthové už leze Shakespeare na mozek i do postele

Letní Shakespearovské slavnosti měly tiskovou konferenci v prostorách Lichtenštejnského paláce. Premiérovou hrou letos bude Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela. Roli Beatricie získala Petra Horváthová a svoji roli zkouší tak důkladně, že na ni myslí i ve spaní.

„Můj přítel Tomáš vstává dřív než já. Probudil se, když zazvonil budík a já mu popřála dobré jitro a jela jsem repliku ze hry. Potom jsem zase usnula jakoby nic. Asi už mi to leze na mozek,“ směje se Petra, která přišla nevyspalá, protože zkoušeli do dvou do rána. Jeji postava jí celkem slušně začala ovlivňovat život.

„Fungujeme teď s Beatricií vedle sebe. V něčem vždycky vycházíte ze sebe, a já jsem podobně výřečná, i když trochu jiným způsobem,“ říká Petra. Začala si se slovy hrát a vymýšlet vtipné hříčky i v běžné konverzaci.

„Ve společnosti si ráda dělám legraci z mužů, kteří o mě mají zájem a občas se přistihnu, že používám slovní hříčky jako ona.“

Na venkovní scéně už si prý zahrála.

„Jezdili jsme na škole hrát pro vodáky. Je zvláštní hrát Čechova pro lidi, kteří nejsou úplně střízliví,“ směje se Petra.

Malou roli dostal i Petr Čtvrtníček. Ten do toho šel hlavně kvůli Jiřímu Menzelovi, jehož filmy zbožňuje.

„Nikdy jsem extra netoužil v něčem takovém hrát, ale když mě oslovili s tím, že by si to Jiří přál, okamžitě jsem bral kalhoty a šel, protože to je povinnost. Mít tuhle zkušenost s člověkem, kterého si tak moc vážím,“ říká Petr a dodává, že největší novinkou je pro něj opravdové učení textu.

„Stalo se mi to poprvé v životě. Pan Menzel text vyžaduje doslova a každé písmenko. Zatím jsem všude improvizoval, mluvil nahodile a procházelo mi to,“ říká Petr.

Režisér Menzel improvizaci příliš v oblibě nemá.

„Shakespeare si nezaslouží, aby se z jeho textů dělal trhací kalendář. Díky režimu, který jsem nastavil, to vydrží dlouho a nerozsype se to. Improvizace je ošemetná a přináší mnohé trapné situace,“ říká Menzel. Ten se během zkoušení ocitl v kolektivu mladých herců.

„Mladý kolektiv? Nejsou o moc starší než já a žádný odstup necítím. Překvapilo mě, jak trpělivě tam sedí a dávají pozor, i když nejsou na řadě,“ pochválil své svěřence.

Představení Mnoho povyku pro nic podle něj napsal Shakespeare z čistě komerčních důvodů.

„Nejvíc vystihl podstatu té hry sám autor, a to názevm. Psal to levou rukou, byl grafoman a z dnešního pohledu je to hrozný kýč. Psal ji čistě proto, aby mu lidi chodili do divadla, což je stejně důležité i teď,“ komentuje hru Menzel. Dodává, že Shakespeare byl básník a veškeré chyby, kterých se dopustil po dějové stránce, jsou mu odpuštěny.

19. 6. 2014 02:55 Autor: Herminapress.cz
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.