(Zdroj: Herminapress.cz ) 6x FOTO

Macura se vrátil z Anglie, boháč z něj ale stále není: Kamarádce přivezl šaty za tři a půl libry!

Zdeněk Macura před třemi týdny demontrativně odletěl do Anglie s vidinou lepšího výdělku a budoucích investic do domků pro týrané ženy. Teď se ale vrátil a práci stále nemá. To proto, že čeká, než mu Anglie přidělí National Insurance Number, bez kterého tam pracovat nelze. Aby si zkrátil čekání, vrátil se do Čech, mimo jiné také kvůli výročí smrti Ivety Bartošové.

„Každému muži při síle doporučuju, aby jednou za čas vyrazil do světa. Nedávno jsem četl o poutníkovi a hodně mi to moji situaci připomíná. Také jsem tam přijel bez plánu, neměl jsem konkrétní místo, kde budu spát nebo pracovat,“ vyprávěl Macura o svém putování v kavárně Ouky Douky, kam dorazil na vernisáž své kamarádky Olgy Path. Té z Anglie přivezl šaty. Značkové zřejmě nebyly, stály ho jen tři a půl libry.

„Přiletěl jsem a hned na letišti jsem se začal ptát po práci. Ze začátku jsem si našel levný hotel, ale nechtěl jsem takhle zůstat, chtěl jsem peníze vydělávat, ne utrácet. Takže jsem žil jako poutník a zjistil jsem, že je nás víc a že jsou organizace, které takovým lidem pomáhají. Našly si mě samy,“ říká Macura. „Přijel nějaký Rom na kole a poznal, že potřebuju pomoc. Jakoby to řídil Bůh se svými anděly. Tenhle Rom mě tak dostal do organizace, kde mi dali zdarma najíst.“

Macura tedy vyprávěl, jak předtím žil celé dny na chlebu za čtyřicet pencí a potom si díky tomuto Romovi polepšil na jídlo ze supermarketů těsně před dobou projítí. „Později jsem zjistil, že bez National Insurance Number vám práci nikde nedají. K tomuto číslu je ale potřeba adresa trvalého pobytu. Tu mi naštěstí papírově zařídila také tahle dobročinná organizace. Vrátil jsem se z toho důvodu, že čekám, až mi přijde dopis, potvrzující toto číslo. Potom budu moci pracovat a vydělávat tam peníze.“ Těší se Macura s tím, že místo už jisté má. Bude pracovat na letišti, pozici zatím přesně neví.

Teď ale v Čechách dál brání čest týraných žen a nyní dává vinu policii. Tvrdí, že právě nečinnost policie může za smrt Ivety Bartošové. „Mezi mé poslední vzpomínky na Ivetu patří, jak se Rychtářovi zoufale snažila uniknout. On teď chodí s nějakými telefonními záznamy a vzkazy. Kdo ví, z které doby jsou. Chce navodit dojem, že to bylo čistě její rozhodnutí. Já ale vycházím z toho, co jsem slyšel od ní bez jeho přítomnosti,“ míní Macura a dodává, že Iveta jej opakovaně žádala o pomoc, když Rychtář nebyl na blízku.

„Byly to věci, které jsem slyšel také od ostatním týraných žen. Že jí leze do mobilu, že ji zastrašuje, že se bojí jít s ním tam a tam, a že neví, jak se ho zbavit. Tohle mi vyprávěla, když jsme spolu jeli autem,“ vzpomínal Macura na vernisáži se slzami v očích.

Sledujte také Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz  a facebook.com/aplausin

6. 5. 2015 09:00 Autor: veko
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.