(Zdroj: Archiv Malina Brothers )

Malina Brothers vyměnili spoluhráče Dylana za pravnučku Alfonse Muchy. S novým albem vyrazí na turné

Zpěvačka Kateřina García, pravnučka malíře Alfonse Muchy, je hlasem aktuálního alba projektu Malinabrothers, ve kterém se před osmi lety sešla „supergroup“ české folkové a country hudby. Banjistu Luboše Malinu (Druhá tráva), kytaristu Pavla Malinu (ex. Druhá tráva, Žalman..) a Josefa Malinu (Jimmy Bozeman & the Lazy Pigs) tehdy doplnil kontrabasista Pavel Peroutka (Spirituál kvintet). Společně natočili dvě úspěšná alba, přičemž to druhé se spoluhráčem Boba Dylana či Elvise Presleyho Charliem McCoyem. A právě toho na nové desce nahrazuje zpěvačka česko-španělského původu Kateřina García, rodačka z Prahy, která vyrůstala v Barceloně a nyní žije v Dublinu.   
 
Impuls ke spolupráci zpěvačky s kapelou vzešel z podařeného loňského společného koncertu ve Strážnici. „Výběr písniček, barvy vokálů a energie Katky nás tak nadchla, že jsme začali uvažovat o společné desce. Po řadě e-mailových korespondencí se nám podařilo dát s Katkou dohromady několik adeptů. Vyšel nám z toho citlivý mix irské muziky, bluegrassu a western-swingu. Tedy všeho, na čem jsme odmalička vyrůstali. Bylo jasné, že s tím musíme do studia," říká kytarista Pavel Malina.
 
Dvanácti skladbová nahrávka s názvem Malina Brothers a Kateřina García vznikala v uvolněné atmosféře na horské chatě v Jizerských horách. „Inspirativní prostředí a pohoda při nahrávání pro nás byla velmi důležitá a doufáme, že ji posluchači z nové desky pocítí a bude se jim líbit,“ popisuje Luboš Malina s tím, že jednotící linií alba je téma zklamané lásky. „Je to téma zajímavé a věčné. Na desce je navíc pět původních věcí, což je v historii Malina Brothers přelomová událost, protože dosud jsme hráli jen převzaté věci,“ doplňuje banjista s tím, že zbytek nahrávky tvoří písně od východočeského rodáka Mirka “Skunka“ Jaroše jako Ben Foster nebo Já ji měl rád od Stanislava Skály, které nebyly doposud nikde vydány.  
„Namátkou je tam i skladba Moll Dubh A' Ghleanna v irštině, kterou jsem si vždycky přála zpívat, ale neměla jsme k tomu příležitost a ani jsem nedoufala, že se to stane,“ dodává zpěvačka Kateřina García, která v únoru s kapelou vyrazí na turné k podpoře alba.   
Kateřina García je považována za jednu z nejvýraznějších osobností irského zpěvu u nás. Narodila se v Praze, vyrůstala v Barceloně a nyní žije v Dublinu.  Od roku 2001 spolupracuje s Lubošem Malinou (Druhá tráva). Obě alba jejich společného projektu Garcia byla nominována na žánrové ceny Anděl. Mimo to spolupracovala s řadou muzikantů napříč hudebními žánry (Robert Křesťan a Druhá tráva, Pavel Bobek, Steve Walsh, Alan Doherty a další). Zajímavostí je i rodová linie Kateřiny García, jakožto pravnučky malíře Alfonse Muchy. Kateřina je hispanistka a v současné době přednáší na Department of Hispanic Studies, Trinity College Dublin. 
 
Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz. 
12. 1. 2018 17:00 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.