(Zdroj: Herminapress.cz ) 12x FOTO

Ondřej Sokol připravuje premiéru hry Kati - v Anglii zrušili trest smrti a kati měli problém

Ondřej Sokol přeložil a režíruje v Činoherním klubu divadelní hru Martina McDonagha Kati. Hra byla uvedena poprvé v září loňského roku v londýnském Royal Court Theatre a v Činoherním klubu bude mít premiéru 6. prosince 2016. 

Na předpremiérové tiskové konferenci v nově otevřené Činoherní kavárně hru představil režisér Ondřej Sokol a herci Dalibor Gondík, Vladimír Kratina, Alois Švehlík, Štěpánka Fingerhutová, Tomáš Jeřábek, Martin Finger,  Václav Šanda, a Otmar Brancuzský.

Hra se odehrává v Anglii v době, kdy byl zrušen trest smrti. A kati měli problém. Ačkoliv příběh Hangmen je fikcí, hra vychází z reálných faktů: Britský parlament schválil v roce 1965 zrušení trestu smrti za vraždu. Za velezradu, špionáž, násilné pirátství a žhářství v královských loděnicích se ale stále mohlo popravovat. Absolutní zákaz trestu smrti Británie přijala až v roce 1998.
Harry Wade neexistoval, postava je ale pojmenovaná podle popravčích Stephena Wadea a Harryho Allena. Allen vedl 41 poprav, včetně poslední popravy v Británii v roce 1964. Tak jako McDonaghův Harry nosil motýlka. Albert Pierrepoint opravdu žil a za 33 let popravil 400 lidí. Přesto nevěřil, že má trest smrti odstrašující funkci. Pierrepoint a několik dalších katů napsalo memoáry. Jak Allen, tak Pierrepoint vedli vlastní hospodu.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

 

2. 12. 2016 11:00 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.