(Zdroj: Herminapress.cz ) 11x FOTO

Pamatujete si na tu událost? Jak Amnestie zamotala životy lidí?

Občas vám tak trochu přeběhne mráz po zádech. Není to rozhodně film, který by nechal diváka klidným. Akční vztahový thriller Amnestie, který bude 14. listopadu premiérou uveden do kin je poctou k 30. výročí sametové revoluce. Jen ve zkratce, hovoří o konspiracích, emocích, manipulaci, násilí, zradě. Vykresluje na příbězích tří párů zlomové změny ve společnosti v závěru roku 1989 a na začátku roku následujícího. Pozoruje je očima jednoho z vězňů leopoldovského tak zvaného „nápravného“ zařízení.

„Byl to můj filmový debut, zatím jsem v životě v žádném filmu nehrál. Když za mnou přišel producent a řekl mi, Juraj, potřebujeme herce, jako jsi ty, budeš na place spolu s Aňou Geislerovou, Markem Vašutem, Markem Majeským a dalšími skvělými kolegy, tak se mi převrátily oči a začal jsem radostí poskakovat. Byla to prostě obrovská výzva s těmito lidmi a v takovém filmu vystupovat. V divadle jsem zkoušel pěkné inscenace například o Alexandru Dubčekovi, měl jsem dost nastudovanou historii toho období, takže jsem uvítal nabídku zahrát si i v Amnestii. A byla to skvělá práce. Během natáčení v Leopoldově, v místech, kde byli vězněni političtí odpůrci bývalého režimu spolu s vrahy, násilníky a zloději jsem si říkal, že snad ani nejde si představit, že se sem někdo dostal proto, že byl nepohodlný komunistům. Četl jsem nehty vyškrábané vzkazy do zdi. Byla to pro mě šílená představa, jaké to muselo být pro ty, co tam strávili kus života neoprávněně. Prostě Amnestie je podle mne hodně silný film,“ prozradil po novinářské předváděčce představitel hlavní mužské role Juraj Bača.

Jak se herec zmínil, točilo se v autentickém prostředí věznic v Leopoldově, a i v Mladé Boleslavi, v Národním divadle v Praze či v bytě Václava Havla. Natáčení se účastnilo kolem tisícovky komparzistů a realizace díla vyšla na téměř dvaačtyřicet milionů korun.

„U mne rozhodl o tom, že do toho filmu půjdu velice zajímavý scénář, produkce a režisér Jonáš Karásek. A líbila se mi postava Miriam Kelemenové, kterou jsem hrála. Na otázku, zda je to kladná či záporná postava neodpovím, je to prostě žena, jejíž osudy zobrazují ten přerod z režimu do režimu. Není jednoduchá ani jednoznačná, ale kdo tu dobu před třiceti lety zažil, tak si odpoví sám,“ naznačila něco málo o své Miriam Aňa Geislerová.

Kdo si bude chtít odpovědět na tuhle i řadu dalších otázek o oné době měl by po čtrnáctém listopadu rozhodně na Amnestii zavítat do kina.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz 

5. 11. 2019 15:30 Autor: VSy
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.