(Zdroj: Herminapress.cz ) 11x FOTO

Pavel Vítek se stal ambasadorem převratné pomůcky pro nevidomé. Jak přístroj funguje?

Zpěvák a herec Pavel Vítek má srdce na pravém místě. Vzal si pod patronát jedinečný přístroj, který pomáhá nevidomým lidem měnit vizuální informaci v hlasový výstup.Tato nositelná pomůcka má záhadný název OrCam MyEye 2 a Pavel Vítek je jeho českým ambasadorem.

Asistenční pomůcku už několik týdnů zkouší nevidomá zpěvačka Ráchel Skleničková, která vystupovala v rámci Pražského jara i dalších prestižních hudebních festivalů či nahrávala s Miroslavem Žbirkou ve slavném londýnském studiu Abbey Road. OrCam MyEye 2 používá a podělila se o svoje zkušenosti s přístrojem.

Bez připojení k externím výpočetním kapacitám dokáže jeho umělá inteligence číst veškerý tištěný text, i z obrazovky a jakéhokoliv jiného povrchu, také poznává obličeje, barvy, bankovky či výrobky na pultech obchodů a vizuální informaci měnit v hlasový výstup. Díky magnetickému upevnění k rámu brýlí je OrCam MyEye 2 jedinou nositelnou pomůckou pro umělé vidění. Ovládá se intuitivními gesty rukou nebo poklepáním na tělo přístroje. Vizuální vstupy jsou předávány zvukově prostřednictvím malého reproduktoru. Nenápadný a lehoučký přístroj o velikosti prstu si zcela vystačí bez připojení k internetu, což chrání soukromí a bezpečnost osobních dat uživatele.

Nyní budou izraelský zázrak OrCam MyEye 2 využívat i nevidomí studenti ČVUT. Přístroj z rukou velvyslance Státu Izrael převzal rektor univerzity doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz  

10. 2. 2020 15:00 Autor: ext
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.