Ivan Lupták, Jiří Vyorálek (Zdroj: Archiv Divadlo Na zábradlí ) 5x FOTO

Poslední premiéra sezony v Divadle Na zábradlí: Óm jako Oblomov

Aktuální sezóna v Divadle Na zábradlí vyvrcholí premiérou hry dramatizace románu Ivana Alexandroviče Gončarova v režii Jana Friče, kterou její autor Martin Františák nazval Óm jako Oblomov. Coby Oblomov na jeviště vstoupí Jiří Vyorálek, spolu s ním v dalších rolích Ivan Lupták, Leoš Noha, Magdaléna Sidonová, Petr Čtvrtníček, Natália Drabiščáková, Johana Matoušková, Petr Vančura a Ivan Voříšek. Premiéra je na programu 11. a 12. června, reprízy následují 13., 15. a 16. června.

Oblomov je muž lehce po třicítce, na vrcholu života, zaopatřený penězi ze vzdáleného rodného statku, žije se svým sluhou Zacharem v centru Petrohradu a je celkem společensky žádaný. Hra jej ovšem zachycuje ve chvíli, kdy statek krachuje, z bytu se musí vystěhovat na Vyborskou stranu, odkud je všude daleko, reprezentanti společenského dění, kteří za ním docházejí, po něm chtějí peníze a jeho sluha se mu stal spíše přítelem v pití vodky.

Režisér Jan Frič původního Gončarovova „zbytečného člověka“, který se ze „života“ dobrovolně odstraní, inscenuje jako hrdinu dneška. Jako jakéhosi mnicha daleko nad pinožením současné doby plné stresu, povrchnosti a banality. Proč usilovat o slávu, hromadit majetek, trápit se touhou a neustálým naplňováním plánů, které se mají uskutečnit „Teď, nebo nikdy“? Aby člověk dostal ve třiceti mrtvici? Fričův Oblomov je zaživa „mrtvý“ záměrně, zcela přestává usilovat, odstraní se ze života a v podobě zenbuddhistického mnicha trvale žije ono „Nikdy“. Oblomov nakonec v podobě mnicha dobrého jídla a pití zemře. Po celou dobu jej provázejí mýtické postavy Maminky a hlasu Alterega, které daleko od všeho dávno moudře ví, jak celý život končí. 

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

8. 6. 2016 18:30 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.