(Zdroj: Herminapress.cz ) 12x FOTO

Poslední rozloučení s hercem Mariánem Labudou ve Slovenského národního divadla v Bratislavě

 

Už týden oplakává český a slovenský národ odchod jedné z nejvýznamnějších osobností umělecké scény. Slovenský herec Marián Labuda zemřel 5. ledna záhy poté, co omdlel, když nastupoval do svého auta. Dnes se s ním v 11 hodin v nové budově Národního Slovenského divadla přišli naposledy rozloučit jeho příznivci, přátelé, kolegové a také rodina.

 

Mezi prvními příchozími byla Magda Vášaryová s manželem Milanem Lasicou. „Marian byl jeden z nejtalentovanějších herců, s kterými jsem v životě hrála,“ řekla herečka. Později dorazili také Milan Kňažko nebo Andrej Hryc, jenž s Mariánem mluvil ještě před dvěma měsíci. „Těžko se o tom mluví. Zažil jsem s ním plno srandy… Ještě před dvěma měsíci jsem se s ním viděl. Byl smutný, depresivní, jeho psychický stav nebyl dobrý. Těžko dýchal, špatně chodil… dalo se to čekat,“ řekl smutně Hry. Bolek Polívka pro změnu rád zavzpomínal na veselé historky, které se svým zesnulým přítelem zažíval. „Byl to velký herec a velký umělec a měl velkou duši,“ řekl Bolek.

 

 Celý obřad trval přibližně hodinu a půl, během níž u rakve obklopené věnci zazněly dojemné proslovy, které se střídaly s hudebním vystoupením nebo projekcí, na níž byly zobrazeny nejlepší momenty z Mariánova hereckého života. Zazněla dokonce hercova oblíbená písnička Tichá voda do Donujka padala, tak jak si to ve své závěti přál.

 

 První smuteční řeč pronesl Marián Chudovský, generální ředitel SND. "Loučím se s vámi vážený pane Labudo jménem Slovenského národního divadla. Děkujeme vám za váš přínos českému i slovenskému divadlu a za vaše působení v zahraničí. Čest vaší památce," pronesl na závěr. Poté ho vystřídal Michal Vajdička, ředitel Činohry SND. Poklonit se k rakvi přišli také Milan Kňažko, Martin Huba, Bolek Polívka, režisér Martin Šulík nebo jeho věrná přítelkyně Emília Vašáryová, která během proslovu sotva zadržovala slzy. „Po každém vystoupení, které jsme spolu hráli jsem se k tobě přihlásila jako tvoje věrná fanynka. Já jsem byla tvoje věrná fanynka. Byl jsi pro mě šarmantním mužem, mužem, který byl od pána Boha obdarován velkým talentem, velkou dávkou energie, velkýma krásnýma očima, očima vášnivého muže… Byla jsem šťastná, že jsem tě mohla poznat. Byl jsi pro mě přítelem a velmi jsem si tě vážila,“ vzpomínala.

 

 Z prvních řad sledovala celé dění hercova manželka Viera, která skrývala tichý pláč pod černým kloboukem, a rovněž oba jeho synové, kterým poté přátelé vyjadřovali upřímnou soustrast. Na závěr pak rakev zesnulého herce vynesli spolu s věnci a kyticemi jeho přátelé zadním vchodem.

 

 

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

12. 1. 2018 12:00 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.