(Zdroj: Herminapress.cz ) 12x FOTO

Režisér Svoboda: Hádek přežil Jana Husa!

Letos uplyne šest set let od mučednické smrti jedné z nejvýraznějších postav našich dějin Jana Husa. K tomuto jubileu připravila Česká televize stejnojmennou trilogii, kterou budou moci diváci shlédnout na obrazovkách 29., 30. a 31. května.

Režisérem díla je Jiří Svoboda, scénář napsala Eva Kantůrková a hudbu složil Michael Kocáb. „Přečetl jsem velké množství literatury vztahující se k Janu Husovi a době, ve které žil. Více než rok jsem se pak scházel s paní Kantůrkovou, abych porozuměl jejímu vnímání hlavních postav a aby i ona porozuměla mé představě filmového zpracování. A tak se zrodil náš Hus,“ vysvětlil Jiří Svoboda.

Celá trilogie je výjimečná i tím, že se natáčela v obrovském množství historických lokací. Jsou v ní části filmované třeba na Křivoklátě, na vodním hradě Švihov v Betlémské kapli a na řadě jiných míst. A která pasáž byla při natáčení nejnáročnější?

„Určitě upálení Jana Husa. Dlouho jsme o tom diskutovali s odborníky na trikové scény. Jan Hus, tedy Matěj Hádek, stál uprostřed, kolem něj byla hranice a snímalo se to ze tří úhlů. Matěj se mě ptal, jak dlouho tam má zůstat. No, až tě to začne pálit, tak zmiz – řekl jsem mu. Když začaly létat jiskry, tak opravdu zmizel a bezesporu těžkou, ale do detailů propracovanou scénu přežil ve zdraví a pohodě,“ uvedl režisér.

Ve filmu, kromě Matěje Hádka hrají Milan Kňažko Otce dominikána, Vladimír Javorský představuje Václava IV., Marika Šoposká královnu Žofii, Michal Dlouhý krále Zikmunda, Jan Dolanský Štěpána Páleče, Jan Plouhar Jeronýma Pražského. V dalších rolích diváci uvidí mj. Václava Neužila, Davida Novotného, Adriana Jastrabana a řada dalších.

Sledujte také Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz  a facebook.com/aplausin

22. 5. 2015 11:00 Autor: vilik
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.