Spejbl, Hurvínek (Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka ) 4x FOTO

Rok 2017 je v Divadle Spejbla a Hurvínka rokem otců

Divadlo Spejbla a Hurvínka hned začátkem letošního roku připomíná kulatá a půlkulatá výročí všech tří stěžejních tvůrců: Josefa Skupy, Miloše Kirschnera i Martina Kláska. 

Již 8. ledna si připomeneme šedesát let, které uplynou od úmrtí profesora Josefa Skupy, jenž se narodil 16. ledna 1892 – tedy před sto dvaceti pěti lety. Devadesát let od narození Miloše Kirschnera si připomeneme 16. března. Současný umělecký šéf souboru Divadla Spejbla a Hurvínka Martin Klásek oslaví šedesátiny 25. února. 

V letošním roce vznikne nová nahrávka Divadla Spejbla a Hurvínka, kterou Supraphon vydá na podzim. Půjde o volné pokračování titulů Hurvínek a Funící Billy a Hurvajz, vyžvejkni se!, které děti s humorem seznamují s historií vzniku věcí, jejž nás obklopují. Vydavatelství Supraphon nahrávky Josefa Skupy, Miloše Kirschnera a Martina Kláska nabízí také na speciální stránce: Supraphonline.cz: http://www.supraphonline.cz/special/spejbl-hurvinek 

Josef Skupa - otec zakladatel

Narodil se 16. ledna 1892 ve Strakonicích. Po začátcích v Loutkovém divadle Feriálních osad v Plzni, kde se postupně narodili Spejbl i Hurvínek, založil v roce 1930 profesionální Divadlo Spejbla a Hurvínka. Toto divadlo přivedl k úspěchu a proslulosti. Po válce přestěhoval své divadlo do Prahy, kde sídlí dodnes. V Praze také po dlouhé nemoci 8. ledna 1957 umírá. 

Miloš Kirschner - otec budovatel

narodil se 16. března 1927 a zasloužil nejen o přežití, ale i o zásadní proměnu obou loutek. Nejen, že jim dal proslulost opravdu světovou, tím že je naučil hovořit cizími jazyky, ale dal jim i jazyk současný. Tím se z klasických typů nenásilně stali skutečnými "vrstevníky" své generace. Miloš Kirschner zemřel 2. července 1996. 

Martin Klásek - otec pokračovatel

Narodil se 25. února 1957. V divadle je už od svých šestnácti let. Poprvé promluvil za Spejbla a Hurvínka v roce 1974 a od roku 1982 za ně hovoří pravidelně. Stejně jako jeho předchůdci i on je i pilným autorem her pro S+H a skvělým improvizátorem. Dnešní Spejbl a Hurvínek jsou on.

 

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

5. 1. 2017 18:30 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.