(Zdroj: Herminapress.cz ) 15x FOTO

Rozhovor s Adamem Plachetkou a Kateřinou Kněžíkovou nejen o jejich prvním společném albu

Oba mají krásné hlasy, patří k nejkrásnějšímu opernímu manželskému páru, mají společný domov, dvě krásné dcerky a nyní je pojí i společné nové album. Řeč je o vynikající operní pěvkyni Kateřině Kněžíkové (36) a basbarytonistovi světového věhlasu Adamu Plachetkovi (33). Ke stému výročí založení České republiky nazpívali CD složené z árií a duetů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka s názvem Každý jen tu svou…

Repertoár na album vybírali společnou rukou, přesto to nebylo jednoduché. Adam Plachetka už jedno CD se Smetanovými áriemi má a nechtěl se opakovat.

„Už jsem u Radioservisu jedno album natočil a teď se mi těžko vybíralo. Chtěli jsme zařadit i něco z díla dalších skladatelů, ale pak jsme si uvědomili, že by to působilo trošku roztříštěně a tak jsme zůstali u těch dvou nejzásadnějších autorů. V duetech jsme byli překvapeni, že jsme jich nenašli více. Pro naše hlasy byly, bohužel, vhodné pouze dva,“ vysvětlil Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková ho doplnila, „autoři byli velmi plodní v oboru hlasů tenor-soprán, nikoliv však basbaryton-soprán. Já osobně jsem na cédéčko ještě chtěla zařadit Janáčka, protože mám dojem, že tímto směrem bych v budoucnu mohla jít, ale nakonec jsme se drželi Dvořáka a Smetany, protože jsou to stále pro naši domovinu nejhranější autoři."

Na CD Každý jen tu svou…je třináct písní, od Antonína Dvořáka šest a od Bedřicha Smetany sedm. Kdo rozhodl, že ta třináctá skladba bude Smetana? Měla rozhodující slovo Kateřina nebo Adam?

„Celý seznam písní měl být rozšířený ještě o jednu moji smetanovskou árii, která se nakonec nenahrála,“ nakousla problém manželka a manžel jí do toho se smíchem pohotově vpadl, „to by bylo úplně špatně, to by bylo 8:6 pro Smetanu!“ Kateřina se nenechala vyrušovat a dokončila: „Nenahráli jsme ji, protože jsem už byla těhotná a nebyla jsem zrovna v dobré kondici. Ten Smetana u nás hraje víc prim a mám dojem, že je pro naše hlasy i víc vhodný. Ale nijak jsme neřešili, jestli více Dvořáka nebo Smetany.“

Nové album našich předních operních umělců je věnované vzniku stého výročí vzniku republiky. Měli v plánu natočit společné CD, i kdyby se oslavy nekonaly?

„Já si myslím, že ano, ale hůř by se to marketovalo,“ rozesmál se Plachetka a pokračoval, „ano, album bychom natočili, ať by republika slavila nebo ne. Na druhou stranu se to ale tak hezky sešlo a nové CD má o rozměr navíc. To album můžete například věnovat někomu v zahraničí, aby si i oni připomněli, že Česká republika slaví.“

Pro Kateřinu Kněžíkovou společný zpěv s manželem není žádnou novinkou. Co je ale pro ni nového, že mají první společné album a Kateřina úplně první CD. Jak probíhala spolupráce mezi manželi?

„Všichni se nás na to ptají jako na velkou raritu. Ale tak to není. Manžel je hodně zaneprázdněný, přijel do Čech, během jednoho dne jsme nazpívali dva duety, on zase odjel a árie si pak každý nazpíval zvlášť. Toho společného času jsme moc nestrávili. Točilo se to zhruba od ledna do května. Já jsem měla strašné těhotenské období. Ale ne nějakou nevolností, ale aniž bych to tušila, selhal mi autoimunitní systém, což mělo za důsledek onemocnění nervové soustavy. Já jsem vůbec nechápala, co se děje, tělo nechtělo vůbec spolupracovat. Měla jsem postižené periferní nervy a velice špatně se mi ovládal celý pěvecko-technický aparát a po pár týdnech tělo přestalo fungovat úplně a musela jsem být hospitalizovaná. K tomu jsem byla těhotná, unavená... Musím poděkovat celému týmu, že mi věřili a měli se mnou trpělivost.“

Na začátku natáčení pronásledovaly zdravotní problémy také Adama Plachetku. Kvůli nemoci musel zrušit časy natáčení a pak nebylo jednoduché najít a skloubit termíny nové. To se povedlo jen díky pochopení Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Českého rozhlasu, kdy se jim podařilo přeházet svoje termíny a vyšetřit si tak čas na dotáčku. I díky těmto zkušenostem oba zpěváci pochopili, že přepínat svoje síly nelze donekonečna a musí si najít čas na svůj osobní život, regeneraci a odpočinek.

„Před léty jsem si už také prošel tímto těžším obdobím, kdy jsem se přetáhl. Když mám pocit, že už toho mám dost, snažím trochu změnit prostředí. Mám kalendář sestavený tak, abych to v pohodě vše stíhal a měl také mezi představeními volno. A když už se to někdy sejde, že mám několik koncertů za sebou a musím přejíždět, nechávám se vozit a relaxuji cestou. Nejvíc mě na mém povolání vadí odloučení od rodiny a bohužel, nevidím šanci, že by se to v nejbližší době nějak zlepšilo. Mohu se sice víc věnovat koncertům, ale zase ve chvíli, kdy se přestanu ukazovat v Metropolitní opeře a ve vídeňské Státní opeře nebude o mne takový zájem ani jinde. Bohužel, jedno souvisí s druhým. Snažil jsem se omezit Ameriku, z Evropy to mám přece jenom blíž domů. Ale nestěžuji si, to mé povolaní prostě takové je,“ uvedl Adam Plachetka.

To Kateřina Kněžíková to má zase trošičku jinak, ale v častém problému jak skloubit práci, rodinu a odpočinek má celkem jasno.

„S dvěma malými dětmi jsem v jednom kole. Ale máme úžasnou rodinu, jak moji, tak Adamovu a hodně nám s holčičkami pomáhají. Ale přesto vždycky, když plánuji představení, tak si k tomu plánuji i volné dny. Dělám to tak už několik let. Mnohdy se však stane, že párkrát do roka se toho sejde trochu víc. Nejde pak být stoprocentní manželka, maminka, zpěvačka, vždycky se něco musí ošidit, ale co mám dělat? Vím, že jednoho dne budu muset svoje aktivity upozadit, protože chci, aby holčičky chodily v klidu do školy, měly kamarády, prožily prima dětství, ale na to tu mámu nebo tátu potřebují mít doma a ne neustále v práci. V tom mám jasno a i s mou agenturou Camerata s.r.o. jsme se dohodly, že upřednostníme koncertní projekty před operní produkcí, které jsou časově náročnější. Mám operu strašně ráda, ale tady jsem rozhodnutá.“

Album Každý má tu svou Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky pokřtil v foyeru Národního divadla za přítomnosti ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jakuba Čížka, herec a muzikant Ondřej Havelka.

Zároveň duety a árie Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky si budete moci vychutnat i na koncertě na Žofíně, který se uskuteční 20. února 2019 a bude také věnován Nadaci pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, s kterou Adam Plachetka již několik let spolupracuje.

 

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz

 

 

19. 9. 2018 12:30 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.