(Zdroj: Herminapress.cz ) 11x FOTO

Šakalí léta nemusela vůbec vzniknout: Ivan Hlas prozradil okolnosti zrodu muzikálového hitu

Na akci Literáti z naší čtvrti se v Písecké bráně sešly osobnosti, které neodmyslitelně patří k Praze 6. Hlavní slovo měl během diskuze spisovatel Petr Šabach, který si přizval své nejbližší přátele. Na jednom pódiu se tak sešli Ivan Hlas, Petr Jarchovský a Jiří Stránský. Mimo jiné tvůrci kultovního muzikálu Šakalí léta. Muzikant Ivan Hlas prozradil, že do muzikálu se jim původně vůbec nechtělo jít.

„Ty současné české muzikály už vůbec nemám rád. Dostal jsem nabídku od Janka Ledeckého na jakousi premiéru, ale neměl jsem ty nervy tam jít. Stejně tak nechápu, proč bych měl chtít vidět Tři mušketýry,“ říká Hlas, jehož Šakalí léta se hrály v divadelní podobě dlouhé roky v Městských divadlech pražských. V současné době je nahradilo Hlasovo další dílo, Bedřich Smetana: The greatest hits.

„Volal mi tenkrát Petr Šabach, že nějací Famáci chtějí dělat z jeho povídky filmový muzikál a že jemu se to vůbec nelíbí. Měl s nimi sraz tady u Písecké brány v hospodě a vzal mě s sebou, abychom jim to rozmluvili. Přišli jsme tam a oni to rozmluvili nám,“ vzpomínají dnes tvůrci.

Hlas, který má pět dětí a už dvě vnoučata (14 a 17 let) prozradil, že léto neraději tráví na své chalupě v povodí řeky Berounky.

Petr Šabach prozradil, že se potkávali už na chodbách střední knihkupecké školy, spolu jednu dobu bydleli a že ho jako jediný člověk viděl ve vojenské uniformě. Šabach se netajil tím, že se rád napije, vydatně popíjel i během diskuze a práskl na sebe, že za večer zvládne deset kousků.

„Jedna paní mi na takové podobné diskuzi v Havlíčkově Brodě řekla, že je mě asi lepší číst, než poslouchat. Když jsem to pro pobavení říkal na jiné diskuzi, ta paní tam byla zase,“ svěřil se Šabach. Když padl dotaz, zda se přítomní pánové setkali s Karlem Krylem, Šabach rázně odpověděl.

„Nesetkal jsem se s ním, ale kdybych ho potkal? Po pátým pivu bych ho poslal do hajzlu.“

To scenárista Petr Jarchovský se podělil o pietnější vzpomínku.

„Mám s ním velký zážitek z roku 1989. Stávkovali jsme na FAMU a někdo začal šířit, že se vrátil z emigrace a bude mít vystoupení na Právnické fakultě. Sál byl narvaný a jediné místo bylo přímo v první řadě. Sedl jsem si tam a měl jsem ho na dosah ruky,“ říká Jarchovský a dodává, že ho překvapilo, že Kryl byl menšího vzrůstu.

„To byl ten moment, kdy jsem uvěřil, že jsou komunisti v hajzlu. Za ním na stěně visel Husák a během té písničky jeden student vstal, omluvil se mu a hodil přes ten obrázek bundu,“ vzpomíná Jarchovský. Ten většinu svých filmů, jako Pelíšky, Horem pádem nebo Kawasakiho růže, zasadil právě na Prahu 6.

Jiří Stránský, mimo jiné autor předlohy pro seriál Zdivočelá země prozradil, jak režisér Hynek Bočan vybíral hlavní ženskou roli.

„Protože jsem ji napsal jako Slovenku, vydal se Hynek na Slovensko. Když měli asi sedm žen vybraných, objevil jsem mezi nimi přesně tu, na kterou jsem tu postavu napsal! Hynek mi řekl, že jako občan a čtenář mé knížky je mu jasné, že já už si představitelku vybral. Jenže přesně ta je kráva a vůbec neumí hrát. Nakonec dal roli jiné,“ prozradil Stránský

23. 6. 2014 02:54 Autor: Herminapress.cz
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.