Muzikant Jan Maxián moderuje nezvyklý koncert. Diváci v koncertní síni potřebují mobil nebo tablet. (Zdroj: Herminapress.cz ) 2x FOTO

Smartphonie aneb Klasika je cool! Co s tím má společného muzikant Jan Maxián?

Johann nebo Richard, flétna nebo hoboj, rychle nebo pomalu? Rozhodnout můžete právě vy. Janáčkova filharmonie pod vedením dirigenta Jana Kučery totiž pro své posluchače připravila Smartphonii – ojedinělý koncert, jehož průběh budou ovlivňovat přítomní posluchači. Organizátoři o něm hovoří jako o interaktivním koncertu, v němž vážná hudba není vážná. Zatímco při všech ostatních představeních jsou diváci žádáni, aby si vypnuli své mobilní telefony, tentokrát se mobil či tablet stal naopak povinnou výbavou. Divák si stahne příslušnou aplikaci a během koncertu má možnost hlasovat o tom, jak se bude koncert dále vyvíjet.

Fenoménem dnešní doby jsou „chytré“ mobilní telefony. Hudba, někdy označovaná jako „vážná“, může být jejich prostřednictvím představena jako nevážná a dokonce velmi populární. Mnohé skladby nebo jejich výrazné motivy jsou totiž často využívány jako vyzváněcí melodie v mobilních telefonech a uživatelé jejich původ většinou ani neznají. Na koncertech Janáčkovy filharmonie je proto slyšet i unikátní symfonie Smartphonie – sestavena právě z melodií, které bývají nejčastěji stahovány.

Moderátorem koncertů je hudebník Jan Maxián (32).

„Cokoli bylo naplánované, tak se stalo úplně jinak. Takže ten, kdo neměl vědět, co bude následovat, měl být divák. Ve výsledku to nevěděl divák, orchestr, pan dirigent i já,“ svěřil Jan Maxián svoje dojmy po obdobném koncertu na festivalu Smetanova Litomyšl. 

Neumíte si projekt dost dobře představit? Podívejte se na krátké video z Litomyšle zde.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

27. 1. 2016 16:00 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.