Ája Vrzáňová se do vlasti mohla vrátit až po roce 1989. (Zdroj: Herminapress.cz ) 3x FOTO

Smutná zpráva: Zemřela krasobruslařská legenda Ája Vrzáňová

Ve věku 84 let zemřela 30. července 2015 Ája Vrzáňová, jediná československá mistryně světa v krasobruslení.

Ája Vrzáňová, dvojnásobná mistryně světa z Paříže 1949 a z Londýna 1950, se narodila v květnu 1931 v Praze. Ke krasobruslení ji přivedla maminka. Už jako dítě slavila úspěchy a krátce po válce se stala juniorskou mistryní Československa.

Od roku 1946 trénovala Vrzáňová v Londýně a tvrdá práce začala nést výsledky i na mezinárodním poli. Diváky přiváděla do varu svými vysokými skoky a vytříbenou technikou.

„Když jsem stála na stupních vítězů, nade mnou vlála československá vlajka a hráli naši hymnu, uvědomila jsem si, že ranní stávání, všechna odříkání, těžké doby za války a namáhavý trénink – že to všechno za to stálo,“ připomněly LN vzpomínku Áji Vrzáňové na okamžiky slávy při získání světového titulu v Paříži 1949.

Po problémech s komunistickými úřady v Československu požádala v roce 1950 Ája v Anglii o politický azyl. Bruslila v americké lední revui.

Po skončení sportovní kariéry se Vrzáňová provdala za Čechoameričana Pavla Steindlera a zařídili si v New Yorku restauraci, kam často zavítali i krajané Waldemar Matuška, Miloš Forman, Martina Navrátilová…

Do rodné země se mohla vrátit až po roce 1989. V roce 2004 Ája Vrzáňová obdržela od prezidenta Václava Klause státní vyznamenání. Jako první česká krasobruslařka byla uvedena v Los Angeles do Síně slávy. 

Čest její památce!

 

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

31. 7. 2015 08:00 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.