(Zdroj: Herminapress.cz ) 9x FOTO

Tlučhořovi jako opera? Ještě teď jsem v šoku – říká Jiří Lábus

Kultovní nekonečný rozhlasový seriál, který se vysílá od 1. 1. 1991 nejprve pod názvem Rodinka, aneb Byli jsme a budem, ovšem známější pod názvem Tlučhořovi, se dočká operního zpracování. V premiéře uvede jeden z jeho zhudebněných dílů pod názvem Rudá Marie Nová scéna Národního divadla, a to 7. května.

Jak známo hlavnímu protagonisty seriálu jsou už skoro pětadvacet let pánové Jiří Lábus a Oldřich Kaiser. „Tak tohleto, že vznikne jsem opravdu nečekal. Když mi skladatel Honza Kučera před několika lety řekl, že napsal operu podle jednoho dílu, který se vysílal někdy před patnácti lety a jmenoval se Staliňák, byl jsem v šoku, který se mě drží ještě teď. Prý použil téměř všechno, co v něm bylo a snad dodělal jen sbory. No přiznávám, že jsem velice zvědav, jak to všechno dopadne a strašně moc se těším. Navíc to beru jako velkou čest, že se Tlučhořovi objeví na Nové scéně Národního divadla, zpívat budou sólisté a hrát orchestr Národního divadla, prostě, je to úžasný,“ svěřil se s nadšením Jiří Lábus.

Bohužel, ani jeden ze zmíněné dvojice komiků se na scéně neobjeví. „Operní zpěv nám není vlastní, bohužel. Možná to bude pro milovníky téhle múzy i lepší. Navíc bychom to nestíhali z časových důvodů, takže zůstaneme u toho, co děláme,“ dodal Jiří Lábus.

„Tlučhořovic rodinku poslouchám mnoho let a kdysi jsem si je natáčel na kazety. Jsou to moji kamarádi, kteří svým humorem nikdy nezklamou. Vybral jsem si jeden, přesněji šedesátý díl, nazvaný Staliňák a ten zhudebnila musím přiznat, že při zkouškách, které teď probíhají se všichni velice dobře bavíme,“ vysvětlil autor hudby a skladatel Jan Kučera.

V hlavní dvojroli Rudé Marie a Boženky se představí Jitka Svobodová a dále se na scéně představí Josef Škarka, Daniel Klánský, Michel Kubečka a Matěj Ruppert. Opera Rudá Marie pojednává o starých zarytých vyznavačích komunistického režimu, ale podle Jana Kučery to rozhodně není politická satira, ale anekdota v operním hávu.

28. 4. 2015 15:00 Autor: vilik
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.