(Zdroj: Herminapress.cz ) 9x FOTO

Tomáš Töpfer: Záhady a taje, tak ty mám rád!

Herec, scénárista, režisér a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer byl kmotrem nové, kontroverzní knížky autorů Davida Glocknera a Dušana Spáčila Císařův prezident s podtitulem Tajemství rodiny Tomáše Garrigua Masaryka v Paláci knih Luxor. Ta rozvíjí hypotézu, doposud považovanou za skandální, že otcem prvního československého prezidenta byl císař František Josef I.

„Knihu mám rozečtenou a přiznávám, že mě velice zaujala. Jsou to sice tak trochu spekulace, taje a záhady, které mimochodem mám osobně rád, ale staví na pevných faktografických základech. Teorie o Masarykově otci nejsou ničím novým a byla jich řada. Všechny časem vzaly za své až na jednu, která je tématem téhle knížky. Rozhodně se těším, až ji dočtu, i když zřejmě odpověď zůstane nadále obestřena tajemstvím,“ uvedl Töpfer.

Impulsem k sepsání knihy Císařův prezident byl pro autory deníkový záznam Františka Josefa I. z konce roku 1849, krátce před narozením Tomáše Masaryka. Na jeho základě mapují osudy Habsburků a Masaryků a docházejí k překvapivým závěrům.

„U nás v divadle připravujeme premiéru hry na podobné téma. Jmenuje se Kašpar H. neboli Kašpar Hauser a je také o záhadě, která do dneška nebyla rozluštěna. Jde o skutečný příběh chlapce, který byl zazděn, hlídán a jen krmen. Všechno to potom velmi rychle dohnal a ukázalo se, že je velmi inteligentní, pocházející zřejmě z aristokratické rodiny, ale nikdy se neprokázalo, čí je vlastně potomek. Je to stejně krásná záhada podobná té s Tomášem Garigue Masarykem. Tajemno je vždy lákavé a pokaždé budeme prahnout po tom, abychom jej odhalili,“ dodal Tomáš Töpfer.

Sledujte také Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz  a facebook.com/aplausin

20. 5. 2015 11:00 Autor: veko
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.