(Zdroj: Herminapress.cz ) 42x FOTO

V Divadle na Maninách se na premiéru sešly celé rodiny. Kdo držel Révaiovi, Jagerčíkové a Stropnické v hledišti palce?

Jedno z nejslavnějších děl švédského dramatika Augusta Strindberga Slečna Julie je hluboce intimním příběhem náhlého vzplanutí hrdinů tragicky narážejících na společenské bariéry. V režii Libora Vaculíka se v nejnovějším nastudování pražského Divadla Na Maninách kromě Jana Révaie coby Jeana a Lucie Jagerčíkové jako Julie představí i Františka Stropnická v roli služky Kristýny. 

„Ponoříme se do lidské duše, do těch nejvíc nehezkých stránek, barev vztahů, kde se odkrývá i vše, co si přinesla Julie z dětství – spory rodičů, mindráky, komplexy matky... V jednu chvíli si říká, jestli je obětí, nebo za to může sama,“ poodhaluje příběh Lucia Jagerčíková alias Julie a sluha Jean, Jan Révai ji doplňuje: „Moje postava je člověkem, který se vidí někde úplně jinde než jako sluha a byl by nejradši hrabětem. Celý život je sluhou, ale má vidinu, že se dostane na vrchol. A hodlá k tomu využít právě hraběnku.“

K sepsání dramatu odehrávajícímu se v průběhu Svatojánské noci autora údajně inspiroval pobyt s rodinou v Dánsku, kdy podezíral svou manželku z nevěry ze správcem letohrádku. Paradoxně sám Strindberg měl mít v té době poměr se správcovou sestrou. „Jde o obrovský příběh mezi třemi lidmi. Líbí se mi, jak se postavy, hlavně teda Jean a slečna Julie, změní. Ona začíná jako dominantní, on absolutně submisivní, a najednou se to celé otočí. Pro mne jako režiséra, který se dlouho věnoval baletní režii, je činohra výzva. Rád se vyvíjím a baví mne hledání výrazu a práce s herci,“ říká režisér Libor Vaculík.

Premiérový večer si hrdinové slavného dramatu užili ve společnosti svých blízkých. Jana Révaie přišla podpořit partnerka Zuzana Šulajová i její sestra Katarína Šulajová. Lucia Jagerčíková slavila svou hlavní roli s rodiči, babičkou i snoubencem a Františka Stropnická se těšila ze společnosti sestry Anny, bratra Matěje s partnerem i maminky a babičky.

Nechyběly ale ani další známé tváře, které přišly podpořit své kolegy. Autora hudby k tomuto představení Petra Maláska doprovázela manželka Dana Morávková, textař, jenž stojí za libretem k písním Slečny Julie Václav Kopta přišel ve společnosti manželky a dcery a tchýně. Své herecké kolegy a kamarády s maminkou dorazila podpořit také herečka Bára Fišerová, naopak bez snoubenky Kateřiny tentokrát dorazil Peter Pecha a bez doprovodu se ukázala i Kamila Špráchalová.

Na další představení Slečny Julie se diváci mohou těšit už v pondělí 4. února 2019 v Divadle Na Maninách. 

 

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz

1. 2. 2019 15:00 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.