(Zdroj: Archiv filmu Amundsen ) 8x FOTO

Vojta Kotek dobýval jižní pól. Slavný cestovatel Roald Amundsen přistál také v Praze na Náplavce

V těchto dnech končí v Praze natáčení koprodukčního norsko-švédsko-českého snímku Amundsen, který režíruje Espen Sandberg. Norský režisér už má například nominaci na Oscara nebo Zlatý globus za film Kon-Tiki a stojí také za režií posledních Pirátů z Karibiku či seriálu Marco Polo.

V hlavním městě o víkendu dotáčel dobrodružné drama o největším polárním badateli všech dob, Norovi Roaldu Amundsenovi, který mimo jiné jako první dosáhl jižního pólu a stal se na začátku minulého století největším polárním objevitelem. Jako první také například přeletěl severní pól ve vzducholodi. Tato vzducholoď, Amundsenovo letadlo, jeho lodě i tyto dekorace pro film vznikly v České republice a putovaly i do zahraničí. Snímek se totiž natáčí také na Islandu a v Norsku.

Další českou stopu můžeme vysledovat v rámci tvůrčích profesí jako je například kostýmní výtvarnice Michaela Hořejší Horáčková či art director Martin Kurel. Koproducentem za ČR je společnost Film Kolektiv (producenti Pavel Berčík a Silvie Michajlova) a mezi převážně norskými herci najdeme například i Vojtu Kotka.

Právě ten se ve čtvrtek 3. května objevil ve své roli Karla Feuchta, člena Amundsenovy posádky při výpravě na severní pól, i na pražské náplavce, kde vznikla dekorace přístavu v Oslo. Natáčela se zde scéna příjezdu Amundsenovy výpravy do Osla. „Hraju Karla Feuchta, německého mechanika, který s Amundsenem absolvoval cestu na severní pól. Tady točíme příjezd naší výpravy do města, kde nás vítají nadšení obyvatelé. Natáčeli jsme ale i na Islandu, na což mám skvělé vzpomínky,“ dodal herec k celodennímu natáčení, kde v hromadných scénách vystupovalo na 200 českých komparzistů i známí norští herci jako Pål Sverre Hagen, Ole Christoffer Ertvaag, Christian Rubeck, Trond Espen Seim, Jonas Strand Gravli, Marius Lien a další.

Příběh vypráví nejen o odvaze k celoživotnímu bádání a dosažení jižního pólu 14. prosince 1911, ale také o Amundsenově osobnosti, jejíž odvrácené stránky zatím nikdo veřejně neodkryl. Ve filmu bude zachyceno i jeho dětství, kdy tématu velkolepých expedic propadl, či jeho vztah s bratrem Leonem, který byl pro něj v životě neméně zásadním. V Praze sourozence ztvárnili dva norští dětští herci během dopolední scény z jeho dětství, odpoledne už se točila scéna s dospělým Amundsenem.

Spokojený s natáčením v Čechách byl i režisér Espen Sandberg. „Bez velké podpory mezinárodního štábu by nebylo možné tak velký projekt natočit. Vizuální část tohoto filmu je velmi důležitá a je hlavně v rukou norského kameramana Påla Ulvika Roksetha, islandského architekta architekta Karla Júlíussona a české kostýmní výtvarnice Michaely Horáčkové Hořejší,“ dodal režisér filmu Espen Sandberg. 

Film Amundsen se u nás natáčel celkem 22 dní, do kin by měl přijít v roce 2019 a distribuovat jej bude Bontonfilm.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

 

 

15. 5. 2018 18:00 Autor: sluka
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.