Herec Karel Fiala dnes slaví devadesátiny! (Zdroj: Herminapress.cz ) 5x FOTO

Všechno nejlepší: Limonádový Joe Karel Fiala dnes slaví 90. narozeniny!

Na chalupě v Chřibské v Českém Švýcarsku 3. srpna oslaví devadesátiny v kruhu svých nejbližších Karel Fiala, který proslul jako Limonádový Joe. Pokaždé sem zve své čtyři syny s rodinami a bývá prý veselo.

"Letos budu slavit dokonce dvakrát. Jednou tady na chalupě a pak i v Kašperských Horách. Všichni z toho blázní, snad to přežiju," řekl ČTK herec, který má sedm vnoučat a před několika měsíci se stal pradědečkem.

Málokdo ví, že roli slavného pistolníka, která mu změnila život, "vyfoukl" Jiřímu Kodetovi. Jako hvězda karlínské operety byl zkrátka pro režiséra Oldřicha Lipského v roce 1964 tím pravým typem milovníka se sladkým úsměvem, jehož do svého filmu potřeboval.

Seriál povídek o "ideálním westmanovi" psal scenárista filmu Jiří Brdečka pro časopis Ahoj na neděli už v letech 1939 až 1940. Divadelní jeviště spatřil "limonádník" poprvé v roce 1944 v souboru Větrník se Zdeňkem Řehořem v titulní roli. O 11 let později měl premiéru v Divadle estrády a satiry, dnešním ABC, v režii pozdějšího tvůrce filmu Oldřicha Lipského.

"Z této role vlastně žiju dodnes. Už při premiéře mi profesor A. M. Brousil řekl, že u filmu budu mít těžkou pozici, což se vlastně vyplnilo," podotkl Fiala, který před dvěma lety získal prestižní cenu Thálie za celoživotní mistrovství v operetně-muzikálovém oboru.

Nestárnoucí a optimisticky naladěný elegán převzal na letošním festivalu Febiofest medaili, kterou si krátce předtím v České mincovně v Jablonci nad Nisou vlastnoručně vyrazil. Stal se tak prvním na sérii věnované hvězdám stříbrného plátna.

"Od 14 let až do loňského roku jsem hrál tenis, hrál jsem dokonce závodně za Lokomotivu Praha. Myslím si, že to sehrálo velikánskou roli, mám naběháno hodně kilometrů," prozradil umělec, jak se udržuje v kondici. Své ale podle něj udělaly i dobré geny. Fialův otec se dožil 90 a maminka pak 89 let.

Nebýt bolesti zad, která ho trochu zlobí, bylo by podle něho vše perfektní. Zásluhu na tom připsal i své manželce Věře Vlkové (73), vedle které desítky let na karlínském jevišti účinkoval.

"Už jsme spolu celé půlstoletí," podotkl Karel Fiala, který se vyučil kominíkem a rád si zpíval. Jednou při vymetání na střeše hudební školy ho zaslechl profesor, a tak vystudoval konzervatoř.

K 90. narozeninám přejeme panu Fialovi všechno nejlepší!

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

3. 8. 2015 09:00 Autor: zp
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.