(Zdroj: Herminapress.cz) 6x FOTO

Zdeněk a Jan Svěrákovi se nad scénářem filmu Po strništi bos pěkně zapotili. Vznikal třináct let

Je hotovo, dotočeno a sestřiháno a zanedlouho, přesněji 17. srpna vstoupí s velkým očekáváním do kin filmová novinka Jana a Zdeňka Svěrákových - Po strništi bos. Děj vychází ze stejnojmenné knihy Svěráka staršího. Jak Jan Svěrák prozradil, scénář samotný se rodil bezmála třináct let.

 „No, je to podle knihy a také úplně není. Něco jsme upravili, něco doplnili a jak dopadne konfrontace, to zjistí divák sám,“ prozradil na tiskové konferenci Jan Svěrák.

„Samozřejmě jsme se při práci nad scénářem dohadovali, vyměňovali si názory a hlavně si povídali, jak co udělat, aby výsledek byl co nejlepší. Musím přiznat, že následné natáčení jsem citlivě prožíval. Je to film o mém dětství, takže občas troška nostalgie na mě přišla,“ uvedl Zdeněk Svěrák.

Děj filmu se odehrává v období druhé světové války, v letech 1943 až 1945 na venkově a jak řekl Jan Svěrák dějově předchází Obecné škole. Je o dětství, hrdinství a odvaze. O odvaze, kterou malý kluk hledá v tatínkovi i sobě a snaží se nebýt zbabělcem.

„Je to film tak trochu drsnější, než byla Obecná škola,“ uvedl Jan Svěrák, kterému ale hned skočil do řeči Zdeněk. „Já to vidím trošku jinak, myslím si, že je lyričtější. Je víc o rodině,“ poopravil syna. Ať tak či onak, úsudek si po 17. srpnu jistě udělá každý sám, ale jak napověděly krátké ukázky z díla a také téměř slavnostně odhalený plakát k filmu, je se nač těšit. 

Do hlavních rolí rodičů dětského hrdiny Edy, kterého hraje Lojzík Géc, obsadil režisér Terezu Voříškovou a Ondřeje Vetchého, v dalších se mj. představí Jan Tříska, Oldřich Kaiser, Petra Špalková, Hynek Čermák a v roli ředitele školy i samotný Zdeněk Svěrák.

16. 6. 2017 00:15 Autor: vilik
Sipka
Stín
Stín