Tonya Graves je zamilovaná do blues! (Zdroj: Petr Kurečka/Supraphon )

Zpěvačka Tonya Graves vzdá na svém novém albu poctu bluesovým legendám

V pátek 16. října 2015 vydá Tonya Graves (45) své druhé sólové album, které příznačně pojmenovala Back To Blues. Svojí novinku zpěvačka pokřtí na koncertě 28. října v pražském Paláci Akropolis.

Novou deskou Back To Blues se Američanka žijící v Praze vrací k hudebním kořenům. Proslulé songy, které Tonya nazpívala, vybírala nejen podle toho, co pro ni osobně znamenají, ale i podle svých zvláštních vzpomínek, které jí pomáhaly vtisknout do jednotlivých melodií vlastní tvář.

Zpěvačka u příležitosti vydání alba zavzpomínala na první setkání s blues i s Prahou, kde žije již dvacet let: „V létě 1991 jsem byla na koncertě kapely Grateful Dead ve městě Buffalo ve státě New York. Během mé návštěvy jsem v jednom z místních obchodů s deskami náhodou slyšela Muddyho Waterse. Právě tehdy jsem se zamilovala do blues. Každý, kdo mě zná, určitě milionkrát slyšel tu historku, jak jsem si hned svůj první den v Praze, vlastně první den v Evropě, zazpívala v jazzovém klubu s Lubošem Andrštem. Již tenkrát vzklíčila moje touha jednou nahrát album s písněmi ve stylu blues.“

Graves přiznává, že jedním z impulsů pro nahrání desky bylo také letošní úmrtí jednoho z nejlepších a nejuznávanějších bluesových umělců všech dob B. B. Kinga. „Má láska k hudbě nezná hranice žánrů, avšak blues trvale zaujímá a bude zaujímat v mém srdci zvláštní místo. Po smrti B. B. Kinga letos v květnu jsem si uvědomila, jak moc se mi po blues stýská. Právě proto jsem se rozhodla vrátit se ke svým kořenům, zpátky k blues,“ svěřila se Tonya.

Mezi autory a původními interprety písní, které si zpěvačka zvolila, nechybí Muddy Waters přezdívaný jako "otec chicagského blues", rhythm and bluesová královna Big Mama Thornton, jazzová diva Etta James i jeden z nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby Jimi Hendrix.

Sledujte Aplausin na twitter.com/aplausincz @aplausincz a facebook.com/aplausincz.

1. 10. 2015 19:00 Autor: zp
Sipka
Stín
Stín

Stránka aplausin.cz využívá soubory cookies.
Setrvanim na tomto webu, udělujete souhlas k jejich užití.