Chystáte se trávit Vánoce u televize? Podívejte se, co vás na Štědrý den čeká za pohádky
Zdroj: Česká televize

Chystáte se trávit Vánoce u televize? Podívejte se, co vás na Štědrý den čeká za pohádky

Vytvořeno dne 23.12.2021

Umíte si představit, že vám sudičky předpoví svatbu s někým, koho nemůžete vystát? Přesně to se stane Marku AdamczykoviAnně Fialové v nové štědrovečerní pohádce Karla Janáka Jak si nevzít princeznu, kterou bude vysílat Česká televize.

Ústřední dvojici této pohádky spojuje, že se chtějí zbavit údělu, který jim předpověděla sudba. Princ Leopold je hloubavý a rozvážný. Hodně času tráví studiem. Princezna Josefína má v sobě živelnost a rebelství, jedná rychleji, než přemýšlí. „Nejlépe fungují vedle sebe, nejzábavnější jsou ve střetu,“ říká Marek AdamczykAnna Fialová jej doplňuje. „Celou dobu se snaží svatbě zabránit. Samozřejmě to ale představuje takové to, co se škádlívá, to se rádo mívá.“

Dále Vánoční pátek ozdobí klasické pohádky jako Princové jsou na draka, O princezně Jasněnce, Tři veteráni, Korunní princ nebo už legendární Tři oříšky pro Popelku.

Na televizi Prima nezůstali pozadu a můžete se těšit například na pohádku Kouzelný měšec v režii Václava Vorlíčka z roku 1996. Čarodějnice Bludimíra má chuť provést nějakou lotrovinu. Rozhodne se proto ukrást králi jeho kouzelný měšec. Na stopě je jí ale princ ze sousedního království, který se zamiloval do princezny Blanky. V hlavních rolích se představí Mahulena Bočanová, Saša Rašilov, Rudolf Hrušínský  ml. nebo Miloš Kopecký, pro kterého to byla poslední filmová role.

Na hlavní vysílací čas si Prima připravila pohádku Alice Nellis Sedmero krkavců. Příběh vychází z klasické pohádky Boženy Němcové. Mladá dívka na sebe bere těžký úkol. Musí se pokusit zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně uvrhla jejich matka. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti, ale také síle slova, pravdy a opravdové lásky. Alice Nellis napsala scénář a režie se měl chopit Jan Svěrák. Ten se nakonec rozhodl režírovat Tři bratry a tak se Alice Nellis ujala režie sama.

Když už je řeč o pohádce Tři bratři, tak tu si vybrala Televize Nova do svého štědrovečerního hlavního vysílacího času. Žili, byli bratři tři. Jan, Pepa a Matěj. Nejstarší Jan je zapomnětlivý a nepořádný. Prostřední Pepa je zbrklost sama a benjamínek Matěj je tak nerozhodný, že jejich rodičům nezbývá nic jiného, než je poslat do světa na zkušenou. Aby se tam trochu otrkali, našli si nevěsty. Scénáře pro tuto pohádku se chopil Zdeněk Svěrák. Ten dlouho přemýšlel, jaké dá jednotlivým bratrům charakterové vady, až se nechal inspirovat svým synem Janem Svěrákem, podle nějž dal jednomu z bratrů do vínku zapomnětlivost.

I Nova odvysílá během dne hodně pohádek. Mezi nimi najdete například Šípkovou Růženku, Princeznu ze mlejna, Prince Bajaju, Z pekla štěstí nebo Byl jednou jeden král  s Janem Werichem a Vlastou Burianem