Co jste nevěděli o filmu Hodný, zlý a ošklivý
Zdroj: MGM/ United Artist/ youtube

Co jste nevěděli o filmu Hodný, zlý a ošklivý

Vytvořeno dne 26.10.2020

 

Milovníkům spaghetti westernů se při uvedení názvu filmu Hodný, zlý a ošklivý okamžitě vynoří v paměti jména hlavních protagonistů, této nestárnoucí filmové klasiky: Clint Eastwood (90), Eli Wallach (+99) a Lee Van Cleef (+64). Film byl natočen v roce 1966 a režíroval ho Sergio Leone. Zápletka jednoho z nejúspěšnějších spagetty westernů je poměrně jednoduchá: Tři muži „soutěží“ o nalezení zakopaného pokladu, na pozadí americké občanské války. Sice každá sám za sebe, ale mnohé náhody je během příběhu svedou dohromady aby se vzápětí opět rozdělili. Konec filmu je pak všechny tři definitivně zavede na hřbitov, kde poklad zakopán. Konec všichni známe. Kdo ne, nechť se na film podívá.

 

Za 54 let se od vzniku tohoto filmu objevilo mnoho zajímavostí související s natáčením. Ty nejzajímavější se připomeňme:

Výbuch mostu, který má ve filmu na svědomí Eastwood a Wallach, se musel opakovat. K prvnímu výbuchu došlo omylem a to v době kdy neběžely kamery. Most se musel postavit znovu a až druhý výbuch byl zaznamenán.

Prvních deset a půl minuty se ve filmu vůbec nemluví

Hřbitov Sad Hill s více než 5 000 hroby, kde se odehrává závěr filmu, byl uměle postaven. Místo kde byl postaven je ve skutečnosti Carazo poblíž Salas de los Infantes, provincie Burgos, Španělsko. V roce 2015 byl hřbitov filmovými nadšenci obnoven jako filmová památka. 

Vzhledem k výraznému výškovému rozdílu (23cm) mez Eastwoodem a Wallchem bylo někdy obtížné oba herce „dostat“ do záběru

Lee Van Cleef měl v jednom ze záběrů udeřit herečku Radu Rassimov, což rezolutně odmítl. Celý záběr tak museli natočit kaskadéři. „V životě mám jen velmi málo zásad. Jednou z nich je, že nekopu do psů a druhou je, že nefackuji ženy,“ prohlásil na vysvětlenou  Lee Van Cleef.

Za 54 let se od vzniku tohoto filmu objevilo mnoho zajímavostí související s natáčením.

Jedinými kdo při natáčení mluví anglicky jsou tři hlavní postavy. Clint Eastwood, Eli Wallach a Lee Van Cleef. Všichni ostatní herci mluvili buď italsky, nebo španělsky. Film se tak celý musel předabovat.

Clint Eastwood je nekuřák a nenáviděl tak kouření doutníků. Podle vzpomínek Eliho Wallacha mnohdy říkal režisérovi: „Leone, dej to hned na první klapku, protože jakmile řekneš stop, budu zvracet.“

Role Eliho Wallacha (Tuco) byl původně nabídnuta Charlesi Bronsonovi. Ten ji však odmítl.