Druhá vlaštovka Adama Plachetky: Nové CD Music Man
Zdroj: Archiv Radioservis

Druhá vlaštovka Adama Plachetky: Nové CD Music Man

Vytvořeno dne 04.11.2020

 

Představujeme již druhý výlet nejúspěšnějšího tuzemského basbarytonisty se světovým renomé Adama Plachetky do světa muzikálů za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindra.

Do jeho třiceti let se mu podařilo to, co zatím nedokázal žádný jiný Čech. Vystoupil v newyorské Metropolitní opeře, v milánské La Scale, v londýnské Královské opeře v Covent Garden a ve Vídeňské státní opeře. S mimořádným úspěchem se setkalo již jeho první muzikálové CD Impossible Dream z roku 2017, které nahrál za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Netopila.

Jako nepopsaný list vstoupil Adam Plachetka ve svých patnácti letech na Pražskou konzervatoř. Po celou dobu studia byl posluchačem prof. Luďka Löbla a dostávalo se mu velkorysého a trpělivého školení v duchu hesla „Naučit zpívat znamená neomezovat talent“. Ještě před absolutoriem začal hostovat v opeře Národního divadla(2005) a ve studiích pokračoval na Hudební fakultě Akademie múzických umění. O pět let později byl angažován do Vídeňské státní opery.

Od počátku aktivní kariéry se hlásil k mozartovským kořenům.

Od počátku aktivní kariéry se hlásil k mozartovským kořenům a titulní role v Donu Giovannim ho provází od roku 2006. O rok později k ní přidal titulní roli ve Figarově svatbě a v roce 2010 Guglielma v Cosí fan tutte. Je jediným pěvcem ve zmapované historii Vídeňské státní opery, který ztvárnil všechny tyto role během jedné sezony. Dále vystupuje na scénách v Salcburku, Londýně, Paříži, Berlíně, Mnichově, Miláně a v New Yorku; v MET debutoval v roce 2015 jako Masetto v Donu Giovannim. 

S koncertem Bez mantinelů vyprodal v roce 2020 O2 arenu v Praze.

Má za sebou koncertní i scénické provedení Händelova Saula, ve Vídni vystoupil v Berliozových Trojanech, v Donizettiho Nápoji lásky, Rossiniho Lazebníkovi sevillském či jako Leporelo v Donu Giovannim. Rolí Alidora v Rossiniho Popelce debutoval v Pařížské opeře. V sezóně 2019/2020 vystoupil mimo jiné jako Figaro v Lazebníku Sevillském v Chicagu a ve Vídni, jako hrabě Almaviva a Figaro ve Figarově svatbě v New Yorku. S koncertem Bez mantinelů vyprodal v roce 2020 O2 arenu v Praze.

Dlouhodobě spolupracuje s Nadačním fondem pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. Ti, kdo ho znají od uměleckých počátků, oceňují, že Adam Plachetka zůstává bezprostředním, neokázalým, srdečným a vtipným kamarádem a zároveň sebevědomým umělcem s mimořádnými zkušenostmi a vytříbenými názory.