Dvojalbová kompilace vychází k nedožitým  75. narozeninám výjimečného muzikanta Luboše Andršta
Zdroj: herminapress

Dvojalbová kompilace vychází k nedožitým 75. narozeninám výjimečného muzikanta Luboše Andršta

Vytvořeno dne 20.06.2023

Česká scéna nemá mnoho takových osobností, jakou byl Luboš Andršt, který by 26. července oslavil 75. narozeniny. V první řadě fenomenální kytarista, ale také skladatel, aranžér, kapelník a férový parťák během více než padesáti let své hudební dráhy různou formou participoval na téměř sedmi desítkách (!) alb.

Zmiňme jen tak namátkou uskupení a jména Energit, Jazz Q, Bluesband, Framus Five, Michal Prokop, Peter Lipa, Marta Kubišová nebo Jan Holečeka je nadmíru jasné, jakou šíři záběru i vliv v rámci zdejší blues-rock-jazzové scény Andršt měl.  Jeho odkaz i génia nyní nahlíží a mapuje dvojalbová kompilace Timeline 1971–2017!

„Pokud jsem to správně spočítal, tak se Luboš Andršt v různé míře podílel na dobře sedmdesátce alb. To je obrovská suma muziky, dostatečně nepostižitelná žádnou kompilací. Zkusil jsem to, logicky poněkud subjektivně, s příklonem k méně jazzové, více elektrické a zpěvákům znamenitou podporu poskytující podobě Lubošova odkazu,“ vysvětluje v bookletu Karel Deniš, producent Supraphonu a editor kompilace.

Timeline 1971–2017 na stopáži něco málo přes dvě hodiny, do níž se vměstnalo 26 skladeb, prochází snad skoro všemi Andrštovými stylovými i žánrovými zákrutami. A jak píše Deniš, Andršt se zde představuje jako „skvostný instrumentalista, výborný skladatel, nápaditý upravovatel, citlivý doprovázeč, muzikou skrznaskrz prosycený člověk“.

V chronologii hudby beze slov nemůže chybět jeho podíl na ohlasu tehdy ještě dost rockového Jazz Q Martina Kratochvíla, ale především již Andrštova fusion Energitu v hned několika fázích vývoje. Najdete tu ale samozřejmě také další Andrštovy kytarové parády, včetně ukázek z jeho skvostného sólo alba Capricornus(1980).

Mezi pěveckými parťáky pak je zcela neopominutelný Michal Prokop, s jehož Framus Five pořídil Andršt první nahrávky a s nímž se pravidelně setkával až do své smutně předčasné smrti v závěru roku 2021. Velký kus muziky se odehrál také pod hlavičkou Blues Bandu s Peterem Lipou, vzácnou příležitostí byla pomoc s porevolučním návratem Marty Kubišové, inspirací pak u nás dočasně usazení američtí vokalisté a radostí návrat k „energitovským“ kořenům s Janem Holečkem.

Závěrem dodejme, že 75. narozeniny Luboše Andršta připomenetaké speciální koncert Luboš Andršt 75, který bude 14. září hostit pražský Lucerna Music Bar. Andrštovi zde vzdají hold a pokřtí dvojalbum Timeline 1971–2017 mimo jiné Peter Lipa či Michal Prokop & Framus Five.

Zdroj: Supraphon