Skutečný zlatý poklad v Národním divadle. Postaral se o něj herec Josef Kemr
Zdroj: herminapress

Skutečný zlatý poklad v Národním divadle. Postaral se o něj herec Josef Kemr

Vytvořeno dne 31.01.2022

Je tomu více než dvacet let, kdy se objevila těžko uvěřitelná zpráva, že Národní divadlo ukrývá poklad z čistého zlata. Jeho hodnota je více než půl miliónu korun. Je dovedně ukryt a o jeho umístění ví jen několik málo vyvolených. Ten, komu zlato kdysi patřilo, byl vynikající český herec Josef Kemr a v roce 1981 ho vlastnoručně ve Zlaté kapličce uložil.

„Na podzim v jedenaosmdesátem jsme pracovali na ocelové konstrukci ve více než třicetimetrové výšce. Tehdy za námi přišel Josef Kemr s velice zvláštním přáním, a to, zdali by si tam nahoru nemohl něco dát,“ vyprávěl v roce 2001 montér Josef Svoboda, který tehdy se svými kolegy z Hutních montáží Ostrava pracoval na rekonstrukci divadla. K jejich ohromnému překvapení přinesl herec tři velké pozlacené šrouby a z čistého zlata zhotoveny podložky a matky. Na samotných hlavách šroubů pak byly vyraženy monogramy jeho ženy Evy Fouskové – Kemrové, operního pěvce Národního divadla a Kemrova přítele Borka Choroviče a na třetím pak jeho samého. „Byli jsme opravdu v šoku, protože  jak nám řekl, zlato pocházelo z jeho rodinných šperků,“ vzpomíná pan Svoboda.

A tak parta montérů oblékla Josefa Kemra do montérek a  vaťáku, půjčila mu přilbu i nezbytný jistící pás do výšek a nákladním výtahem ho dopravila do třicetimetrové výšky. Zde pak do jednoho nosníku herec zasunul všechny šrouby a společně s Josefem Svobodou je utáhl.

Díky svolení tehdejšího ředitele Národního divadla akademického architekta Daniela Dvořáka, který nám povolil na základě indicií Josefa Svobody pátrat, jsme společně s tehdejším vedoucím údržby provozu Jiřím Michálkem zlaté šrouby skutečně objevili a mohli potvrdit, že jsou na svém místě.  „Pepíček Kemr chtěl po sobě vždycky zanechat nějakou stopu, ale když už, tak to udělal neveřejně. Já jsem se tuhle věc dozvěděl od jednoho z montérů a jenom mě to utvrdilo, že byl jedním z mála herců Národního divadla, kteří jsou pro herecké povolání obětovat cokoli,“ zavzpomínal v roce 2003 na skvělého herce kolega Petr Štěpánek.              

 

 

 

 

Default User Image
Kybic, 31.01.2022 15:48
Pěkné, pozlacené ocelové šrouby jsou OK, ale celozlaté matice asi dost narušily pevnost celého šroubového spoje.
Default User Image
Miloš Kopecký, 31.01.2022 17:32
Josef Kemr, je vidět, že to byla ikona nejen herecká, ale i lidská!!!
klobouk dolů!! - prostě Pan Kemr.
Default User Image
Sorry Jako, 01.02.2022 03:43
Holt je vidno, že to byl poctivý věřící člověk. Komouš by tam zlaté šrouby v životě nedal, ale ukradl by dělníkům vercajk i s traverzou.
Default User Image
Antonín, 01.02.2022 07:48
Ano přemýšlíte jako "komouš".Nejspíš jste jím byl.Když to bylo výhodné.
Default User Image
Jaryn, 01.02.2022 09:31
Souhlas. Soudruh Sorry Jako hned myslí na ukradení zlata. Zřejmě má zlodějnu v genech.