Fraga, Staněk a Schumacher na Silverstone: Zase ta nešťastná kvalifikace...
Zdroj: herminapress

Fraga, Staněk a Schumacher na Silverstone: Zase ta nešťastná kvalifikace...

Vytvořeno dne 03.08.2020

Mají rychlost, dravost, možná jim jako nováčkům stále chybí zkušenosti. Hlavním problémem jezdců Charouz Racing System v rámci šampionátu FIA F3 je stále a pořád kvalifikace. Snad kromě první v Rakousku, kdy ji šestnáctiletý Roman Staněk dokončil jako desátý, se nedaří. Velká cena Velké Británie to bohužel nezměnila. Jak český talent, tak David Schumacher a Igor Fraga prakticky už v pátek ztratili reálnou naději na bodový zisk.

Je třeba hned v úvodu říct, že kvalifikace je velmi těžká disciplína.

Piloti mají dvě kola na to, aby dokázali, jak jsou rychlí. Může se stát, že se vám první nepovede, nebo se vám do cesty připletou jiný závodníci. A že to při třicetičlenném startovním poli může být pořádný provoz. Zůstane vám jedna možnost, jak si zajistit dobrou pozici pro sobotní závod. Logicky nastupuje nervozita. Tím spíš, když víte, že předešlé kvalifikace byly mizerné. A když jste navíc ve věku, kdy ještě hlavu nedokážete rychle "ovládnout", máte problém. 

Na okruhu v Silverstone to znamenalo, že Roman Staněk do hlavního závodu vyrážel z 23. místa, Fraga byl o místo za ním a Schumacher dokonce až 27. V závodě všichni tři bojovali, Staněk i Fraga se postupně prokousávali pořadím a i díky kolizím některých soupeřů z toho nakonec nebyl až tak velký propadák. Rodák z Valašského meziříčí skončil sedmnáctý, Brazilec patnáctý. Němec dojel hluboko v poli poražených.

Antonín Charouz, majitel týmu, řekl: „V každém závodě je vidět, že naši jezdci mají rychlost. Ale když si nezajistí v kvalifikace místo, ze kterého mohou útočit na body, je to velmi složité. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že všichni tři jsou v seriálu nováčky, Romanovi je teprve šestnáct let. Je třeba každý den tvrdě pracovat, učit se i z vlastních chyb. Jen tak se z kluků jednou stanou lepší závodníci.“

Pokud si někdo myslel, že Fraga v nedělním sprintu snad konečně zaútočí na první týmové body, byl z omylu vyveden už v pátém kole, kdy Brazilec kvůli technickému problému ze závodu odstoupil. Nejlepším pilotem Charouz Racing System tak byl v cíli Schumacher. 15. místo ale není velký důvod k jásání. Staněk druhý závod na bývalém letišti v Silverstone dokončil jako 18. I po Velké ceně Velké Británie tak tým na své první body stále čeká.

Další podnik letošní sezóny FIA Formule 3 začíná na stejné trati už za necelý týden, tedy 7.-9. srpna a ponese název „Výročí GP 70 let F1".