Marie Terezie rodila neuvěřitelných 19 let. Kolik dětí přežilo?
Zdroj: Česká televize

Marie Terezie rodila neuvěřitelných 19 let. Kolik dětí přežilo?

Vytvořeno dne 28.12.2021

Už za pár dní se završí osudy habsburské panovnice v pátém zároveň závěrečném dílu minisérie Marie Terezie. Jde o období takzvané sňatkové politiky, výchovy Marie Antoinetty pro francouzský trůn, cesty Josefa II. k převzetí moci a rovněž několika úmrtí. Nejprve Františka Štěpána. Málokdo ale ví, že Marii Terezii je připisována tradice pražských porodnic.

Jakožto zkušená rodička totiž stála u zrodu první porodnice na našem území. Založila ji 22. listopadu 1762 v Soukenické ulici a ulehčila práci tehdejším porodním bábám. V nejstarší pražské porodnici tehdy rodily hlavně svobodné matky. Pro srovnání, Apolinář vznikl až o století později.

Jediná žena na českém trůnu měla sama překvapivě „hladké“ porody, což je celkem  obdivuhodné vzhledem k tomu, že celkem rodila neuvěřitelných 19 let. Snem každé šlechtičny bylo porodit syna, který by převzal trůn. Vysněný chlapec se ale Marii Terezii narodil až na  čtvrtý „pokus“. Dvě z předchozích sester slavného osvícenského císaře Josefa II. zemřely v prvních třech letech života a třetí (Marie Anna Josefa) se nikdy nevdala.
Po Josefovi následovalo osm dalších dcer a čtyři bratři. Nejvýsadnější postavení z nich měla matčina oblíbenkyně Marie Kristýna, která slavila narozeniny ve stejný den jako císařovna. Dokonce se mohla vdát z lásky a užívala si celoživotního rozmazlování.
Celkem pět potomků Marie Terezie skolily neštovice (nebo je znetvořily). Jedno z dětí, dcerka, žilo pouhý jeden den. Nejvyššího věku se dožila dcera Marie Karolína, která matku překonala a porodila neuvěřitelných 18 ratolestí.

Historie se přitom s rodícími ženami až do druhé poloviny dvacátého století příliš nemazlila, bez ohledu na jejich postavení. První dochovaný císařský řez se u nás sice povedl už za Lucemburků (na ženě Jana Lucemburského v domnění, že je mrtvá), běžnou praxí na královském dvoře ale po stovky let byly neúspěšné porody končící smrtí a davy čumilů.

Princezny, vévodové, hraběnky a někdy i dvořani – ti všichni mohli přihlížet tomu, jak na svět přicházeli další šlechticové. Pod drobnohledem svědků, kteří dokonce zvědavostí viseli z nábytku v komnatách Marie Antonietty, se narodila i vnučka Marie Terezie, která dostala jméno po své slavné babičce.

Zdroj: Česká televize