Němec, Kostka a další herecké hvězdy nabízí Divadlo Ungelt a jeho Letní scéna. Jaký je program?
Zdroj: Se svolením Divadlo Ungelt

Němec, Kostka a další herecké hvězdy nabízí Divadlo Ungelt a jeho Letní scéna. Jaký je program?

Vytvořeno dne 01.02.2022

Od 16. 5. 2022 do 13. 9. 2022 proběhne v prostoru hradčanského Nového Světa 18. ročník Letní scény Divadla Ungelt. Ta divákům nabídne nejen zvýšený komfort (upravené zastřešení hlediště bez středových sloupů), ale také téměř celý náš repertoár. V programu se objeví i několik novinek, jako například inscenace Cesta k vodopádům s Jiřím Langmajerem a Anežkou Šťastnou nebo inscenace Pstruzi s Pavlem Liškou, Jaromírem Dulavou a Alenou Mihulovou.

První novinkou letošní Letní scény je inscenace Zpívat jako Gigli. V režii Marka Němce hrají Radek Holub, Jiří Hána a Monika Zoubková. Hra Zpívat jako Gigli autora Toma Murphyho zábavným a originálním způsobem zkoumá, proč – zvláště dnes – tak moc potřebujeme krásu (v tomto případě zpěv operního pěvce Beniamina Gigliho). Její uvedení je událostí pro všechny, kteří milují typicky irskou kombinaci groteskního humoru a filozofie.

Po několik večerů budou moci naši diváci prostřednictvím hudební komedie Krásná vzpomínka zjistit, jaké to je být pianistou nejhorší zpěvačky všech dob. V bizarním příběhu Florence Foster Jenkinsové plném živě hrané jazzové i operní hudby se v režii Martina Čičváka představí Bára Štěpánová a Ondřej Brousek. „Diváci v osobitém podání Báry Štěpánové uslyší nejslavnější sopránové árie včetně například koloraturní Mozartovy Královny noci či Gounodovy Ave Maria. Na roli Cosmy McMoona jsme získali všestranného Ondřeje Brouska. Nadaný herec a hudebník Báru Štěpánovou nejen živě doprovodí na piano, ale občas i sám zazpívá – například swingový standard Crazy Rhythm. Unikátní večer, při němž je ‚nejdůležitější hudba, kterou člověk slyší ve své hlavě' zaručuje naprosto nevídaný zážitek...“ slibuje umělecký šéf Pavel Ondruch.

Další novinkou je fascinující road-movie Cesta k vodopádům, která bude mít v Ungeltu v režii Michala Dočekala premiéru 5. 3. 2022. V hlavních rolích se představí Jiří Langmajer a Anežka Šťastná. Původní hudbu k inscenaci složil frontman kapely Please The Trees Václav Havelka. Výběr titulu komentuje Pavel Ondruch: „V Cestě k vodopádům se otec a jeho nevlastní dcera nečekaně vydají na pouť americkým středozápadem. Neplánovaný výlet po tamních dechberoucích přírodních krásách (autem ujedou skoro 4500 km!) má napravit jejich pošramocený vztah. Dynamická hra, která nás v každé scéně přenese na jinou zastávku, funguje jako výstižný obraz současné společnosti, v níž je těžké najít společnou řeč, ať už mezi generacemi, mezi rodiči a dětmi, mezi muži a ženami, nebo jen mezi názorově nesouznícími osobnostmi. Blessingovu hru jsme nenašli na tělo jen Jiřímu Langmajerovi, ale také renomovanému režisérovi a uměleckému šéfovi Městských divadel pražských Michalu Dočekalovi. Pro Jiřího Langmajera to bude v Divadle Ungelt již třetí (a zcela odlišná) role. Ani Michalu Dočekalovi není Ungelt neznámý. Před dvaceti lety u nás režíroval inscenaci Donalda Churchilla Na ocet se Zuzanou Bydžovskou a Miroslavem Etzlerem (hrála se 182krát!).“

V programu se nově objeví také italská komedie Pstruzi. V režii Jakuba Šmída se můžete těšit na Pavla Lišku, Jaromíra Dulavu a Alenu Mihulovou: „Po české premiéře Houslí, v nichž se do Ungeltu po více jak dvaceti letech vrátil Pavel Liška (v devadesátých letech u nás
s Alenou Vránovou exceloval v inscenaci Bouřlivé jaro), jsme Pavlovi začali hledat titul
přímo na tělo. Text, který by konvenoval jemu i nám jsme našli až po roce a půl usilovného pátrání. Osobitá kombinace poezie a humoru nebyla tím hlavním, co rozhodlo, že italského dramatika Edoarda Erbu poprvé přivedeme na české jeviště. Rozhodly především tři skvěle vykreslené plnokrevné postavy, které dávají hercům – nejen Pavlovi, ale také Aleně Mihulové a Jaromíru Dulavovi – úchvatnou příležitost vytěžit maximum ze svého temperamentu,“
doplňuje Pavel Ondruch.

Poslední novinkou je nizozemská tragikomedie z divadelního zákulisí Staří mistři. V režii Milana Schejbala se v rolích dvou bratrů – herců představí František Němec a Milan Hein. „Staří mistři, hra zkušeného nizozemského dramatika, herce, režiséra a novináře Gera Thijse (1948), zasvěceně nahlíží do procesu divadelní tvorby. Dva znesváření bratři, kteří pochází ze slavného hereckého rodu, se v ní na stará kolena rozhodnou restartovat své divadelní kariéry ve společném projektu. Bohužel se však jedná o pokleslý thriller... V osmi scénách z herecké šatny nás Thijs provede od první čtené zkoušky, přes premiéru, zájezdové reprízy až k derniéře. Komediální princip hašteření dvou odlišných a hrdých osobností autor rozšiřuje o vážnou notu tragické rodinné minulosti. Text, který se proslavil především díky slovenské inscenaci s Milanem Lasicou a Martinem Hubou, je poctou všem divadelníkům a pochopitelně také jejich divákům. I proto je jako dělaný pro dlouholeté profesní souputníky a přátele Františka Němce a Milana Heina.“ přibližuje Pavel Ondruch.

Kromě výše zmíněných novinek se diváci mohou samozřejmě těšit i na stálice našeho repertoáru, jako například na inscenace Deštivé dny (Richard Krajčo a David Švehlík), Skleněný strop (Jiří Langmajer, Tatiana Dyková a Matěj Převrátil / Vladimír Pokorný), Slepice na zádech (Tatiana Dyková, Vojtěch Dyk a Radovan Klučka), Pan Halpern a pan Johnson (Petr Kostka, František Němec), Dovolená paní Josefy (Jitka Smutná, Tereza Nekudová a Radek Valenta / Ondřej Novák), nebo na dramatizaci humoristického románu Betty MacDonaldové s názvem Kdokoli může dělat cokoli (Tereza Kostková, Jitka Smutná a další). Poslední zmíněná inscenace bude mít na Letní scéně tento rok i svou derniéru.

Vstupenky na veškerá představení Letní scény můžete už nyní zakoupit na webu Divadla Ungelt.