Poslední rozloučení s Medou Mládkovou. Nechyběla Holubová, Cina, Dyková. Přišla i farářka Kopecká
Zdroj: herminapress

Poslední rozloučení s Medou Mládkovou. Nechyběla Holubová, Cina, Dyková. Přišla i farářka Kopecká

Vytvořeno dne 19.05.2022

Přátelé a známí se dneska rozloučili s historičkou umění, sběratelkou, mecenáškou a zakladatelkou Musea Kampa a Nadace Jana a Medy Mládkových, Medou Mládkovou. 

S Medou Mládkovou se přišli rozloučit Tatiana Dyková, Vojtěch Dyk, Pavla Beretová, Miroslava Němcová, Alexandra Udženija, Bohuslav Svoboda. Jan Cina se během obřadu zhostil prvního čtení, pak následovala Eva Holubová a Jiří Pospíšil. Přišel také tanečník Vlastimil Harapes a další představitelé kulturního a veřejného života.

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v budově předzámčí v areálu zákupského zámku. Její otec byl sládkem zákupského pivovaru. Absolvovala taneční kurzy, po válce odjela studovat do Švýcarska, kde po roce 1948 už zůstala a zapojila se do pomoci dalším československým uprchlíkům. Mezi tím se vdala, své rodině pomohla uprchnout do Paříže.

I sama Meda Mládková odešla do Francie, kde studovala na Sorbonně a seznámila se také s Františkem Kupkou. Pro Medu Mládkovou znamenaly Kupkovy obrazy zásadní zlom v tom, jak do té doby vnímala moderní umění, a umínila si, že jeho dílo bude propagovat. Během let se jí podařilo shromáždit největší soukromou sbírku Kupkových děl na světě.

Seznámila se s ekonomem Janem Mládkem, s kterým odešla v roce 1960 do USA a tam se za něj i provdala. Spolu se svým mužem začala Meda Mládková budovat sbírku umění, kterou stále rozšiřovala.

Po roce 1989 se Meda Mládková vrátila do Prahy a po velkém úsilí získala zchátralé Sovovy mlýny na Kampě. Po jejich rekonstrukci zde založila Museum Kampa s mimořádně cennou uměleckou sbírkou. Nádvoří Musea Kampa se vždy v létě promění v Letní scénu pro divadelní představení. Nadace Jana a Medy Mládkových má v pronájmu též Werichovu vilu, kde je umístěna stálá expozice o herci Janu Werichovi.

Meda Mládková se vždy řídila heslem: „Vydrží-li kultura, přežije národ.“