Stačilo málo a herec Jan Vlasák by nebyl mezi živými. Lékaři bojovali o jeho život
Zdroj: herminapress

Stačilo málo a herec Jan Vlasák by nebyl mezi živými. Lékaři bojovali o jeho život

Vytvořeno dne 02.06.2022

Jan Vlasák, ročník 1943, je jedním z bardů českého herectví. Na divadle je to významný shakespearovský herec (zahrál si Othella i Krále Leara). Většina diváků ho ovšem zná spíše díky televizní obrazovce, například ze seriálů První republika, Bez vědomí anebo Cirkus Bukowski. K málem fatální nehodě došlo na staré kolínské silnici u Plaňan. Důvod byl prostý: Mikrospánek.

To se herci, který má rozházené spaní díky častému ponocování, přihodí lehce. Pro pozorovatele zvenčí to muselo vypadat strašidelně: Jeho fabie nejprve křižovala silnici ze strany na stranu a pak nabourala do auta, které jelo v protisměru.

„Na poslední chvíli jsem se probudil a snažil jsem se s tím něco dělat,“ říká Vlasák, „ale už šlo jen strhnout volant tak, že auto dostalo smyk a že do té oktávky jsem naboural boční stranou mého auta, že to nebyl čelní náraz.“ Bylo to ovšem stranou u řidiče, a tak nehodu zdravotně odskákal právě on. Měl přeraženou pánev. „Byla to strašná bolest,“ vzpomíná.

Sanitkou ho dopravili do kolínské nemocnice, kde lékaři bojovali, i díky dalším komplikacím, i o jeho život. Pečoval o něho primář Chudomel, shodou okolností kluk „od nich z vesnice“. „Vnímám to tak, že jsem tu roky v čase, kdy jsem tu už neměl být. Od té doby jezdím málo. Leda tak po Praze a nejdál právě na chalupu,“ uvedl Jan Vlasák ve 13. komnatě na České televizi.