Vše o robotovi se dozvíte v Památníku K. Čapka
Zdroj: Památník Karla Čapka

Vše o robotovi se dozvíte v Památníku K. Čapka

Vytvořeno dne 27.09.2020

Připomínáme výstavu Cesta do hlubin robotovy duše ke 100 letům od vzniku hry R.U.R. Karla Čapka, v níž se poprvé objevilo dnes už mezinárodně užívané slovo robot. Tu chystá od 26. září 2020 do 28. února 2021 Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.  

Představí se na ní nový robotický artefakt od Michaela Stránského, autora oblíbeného Patníku Dášeňky, i původní figurka robota z majetku rodiny Josefa Čapka, která provede dětské návštěvníky virtuálním kvízem. K vidění budou unikátní dobové fotografie například z Knihovny Kongresu USA, zajímavá knižní vydání R.U.R. či programy divadelních inscenací: například té z roku 1942 z Anglie, jejíž program upozorňuje diváky, že představení pokračuje i v případě ohlášeného náletu německých bombardérů… 

„Na výstavě představíme unikáty s R.U.R. spojené, sesbírané z celého světa,“ říká ředitel Památníku Zdeněk Vacek. „Zároveň chceme připomenout, že Karel Čapek už ve své době zcela vizionářsky pojal robota ne jako zařízení čistě mechanické, ale viděl ho jako umělou bytost, biologickou entitu se schopností dál se učit a rozvíjet, což odpovídá i současnému vývoji robotiky a dynamického oboru umělého života, artificial life,“ dodává.

Víte, že…?

prvním sci-fi na televizních obrazovkách bylo ve světovém měřítku právě R.U.R.? Černobílé nastudování mohli diváci britské BBC sledovat živě v pátek 11. února 1938 od 15.20 do 15.55. Večer se ještě reprízovalo, ovšem kvůli absenci záznamové techniky je museli herci před televizní kamerou sehrát ještě jednou. Další primát, tentokrát rozhlasový, patří adaptaci z roku 1926, kterou BBC poprvé uvedlo vcelku, nikoli v tehdy obvyklém pásmu komentovaných ukázek z dramatu.

– výstava Cesta do hlubin robotovy duše připomene i roli hollywoodské hvězdy Spencera Tracyho? Ten na prknech znamenajících svět začínal coby student právě v úloze robota, roku 1923 na Broadwayi.

– na roli robota jako svůj divadelní debut vzpomíná také slavný britský herec Michael Cane?

– výstava připomene také sovětský plagiát R.U.R. z pera Alexeje Nikolajeviče Tolstého, na divadelní scénu uvedený v roce 1924 pod názvem Vzpoura strojů?

– na autorství Karla Čapka neodkazoval ani na výstavě rovněž připomenutý sovětský film z roku 1935 Zánik senzace? Ten oficiálně vycházel z díla Ukrajince Volodimira Vladka, ale objevili se v něm roboti s výrazným nápisem R.U.R. na prsou.