Milena Steinmasslová jako Toyen.  V Divadle Kolowrat rozehraje Všechny barvy samoty
Zdroj: Se svolením Divadlo Kolowrat

Milena Steinmasslová jako Toyen. V Divadle Kolowrat rozehraje Všechny barvy samoty

Vytvořeno dne 23.04.2024

Herečka Milena Steinmasslová a performerka a tanečnice Klára Hajdinová si spolu zahrají v inscenaci Toyen – Všechny barvy samoty. V premiéře 26. a 27. dubna od 19:30h uvádí Divadlo Kolowrat.

Bez touhy, snu i producentské píle herečky Mileny Steinmasslové by Toyen v Divadle Kolowrat nikdy neožila.  „Na začátku mé cesty k Toyen byly obrazy. Ty si mne přivolaly. A po letech ke mně přišla kniha Mileny Štrafeldové a její monodrama napsané pro mě.  A teď jsme skoro v cíli a už zdaleka nejsem sama. K vyplnění mého snu mi pomáhá hodně kolegů i sponzorů. Moc si přeji, aby se diváci s (naší) Toyen smáli, byli s ní smutní a hledající a nepotřebovali ji zařadit do jakékoli škatulky. Je krásné jen s ní být.“

Toyen, Marie Čermínová, umělkyně i věrná přítelkyně, o níž bylo mnoho napsáno, ale přesto dodnes zůstává provokující záhadou a její životní příběh nelze jednoduše zachytit a popsat. To ale neznamená, že nás nebude inspirovat. Představení nechce inscenovat životopis nebo převyprávět fascinující příběh Toyen, ale nabízí divákovi prostor pro myšlení o věcech, které jsou stále přítomné a živé.

Režisérka Tereza Karpianus vychází ve své inscenaci z monodramatu Mileny Štráfeldové, která je také autorkou dokurománu To je on!, ale protože představení je pro dvě herečky tak text výrazně upravila. „Kláru Hajdinvou si vybrala Milena, protože cítila, že Toyen pohyb potřebuje. Myslím, že to udělala intuitivně, ale je to zcela na místě. Klára má v inscenaci hodně prostoru, ztělesňuje bytost, kterou nazýváme Příšera, která se převtěluje nejen v konkrétní lidi, nahlížené z různých úhlů, ale je také průvodkyní pro diváky. A Příšera? Příšera je pohyb, je to podstata, kterou Toyen hledá, po níž pátrá. Řekněme, že je to poctivost, pravdivost, a tu hledáme všichni. A vždycky když si myslíme, že ji držíme, vyklouzne a unikne. A to je dobře. Protože nás vede zase dál a hlouběji a brání nám ustrnout a zpáprdovatět někde na místě“.

Inscenaci Toyen – Všechny barvy samoty, kterou v premiéře 26. a 27. dubna od 19:30h uvádí Divadlo Kolowrat.

Zdroj: Milena Steinmasslová, Slovo, příběh a my  z.s. a ArtWay Theater