Na dokument o Havlovi přišli prezident Pavel, prezidentka Čaputová a nechyběl ani Bartoška a Dagmar Havlová
Zdroj: herminapress

Na dokument o Havlovi přišli prezident Pavel, prezidentka Čaputová a nechyběl ani Bartoška a Dagmar Havlová

Vytvořeno dne 18.03.2024

Málo platné, ale byť je již Václav Havel dvanáct let po smrti, neustále jsou jeho myšlenky citovány a v současnosti je dokončen nový dokument Tady Havel, slyšíte mě?

Nikdy nepublikované záběry

Prezident, občan, režisér, přítel, manžel, pacient, muž na sklonku života... Časosběrný dokument Petra Jančárka Tady Havel, slyšíte mě? představuje Václava Havla v jeho známých, ale i veřejnosti dosud skrytých polohách. Vychází přitom z nikdy nepublikovaného materiálu, natočeného během posledních let jeho života.

Absolutní důvěra mezi Petrem Jančárkem a Václavem Havlem

„S Václavem Havlem jsem začal spolupracovat v roce 2003. Naše vztahy charakterizovala naprostá otevřenost a důvěra ze strany Václava Havla a moje absolutní zodpovědnost vůči němu. Během posledních let Havlova života tak mohlo vzniknout přes dvě stě hodin unikátního, dosud nikde nepublikovaného materiálu, který se pak stal základem celovečerního dokumentu,“ říká režisér Petr Jančárek.

Slavnostní premiéra v Jízdárně Pražského hradu

Dokument Tady Havel, slyšíte mě? už před oficiálním dubnovým vstupem do kinodistribuce vzbuzuje oprávněnou pozornost. V pondělí 18. března večer jej čekala slavnostní premiéra v prostorách Jízdárny Pražského hradu za účasti prezidenta České republiky Petra Pavla, prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové a dalších významných hostů, včetně Dagmar Havlové.

Oficiality versus soukromí

Dvanáctiletý odstup premiéry filmu od odchodu Václava Havla násobí intenzitu sdělení a mapuje poslední životní etapu výjimečného člověka s výjimečným osudem a je jedinečnou příležitostí ocitnout se v jeho bezprostřední blízkosti. Dotýká nejen oficialit, ale i intimních a fatálních situací.

Koho v dokumentu uvidíme

Diváci jsou svědky Havlova blízkého vztahu s dalajlámou, Madeleine Albright, Milošem Formanem nebo Joan Baez. Mohou s ním být doma i na proslulé chalupě na Hrádečku, absolvují s ním schůzky v jeho pražské kanceláři, navštíví open air festival v Trutnově anebo sledují přípravu a natáčení jeho filmového debutu Odcházení. A doprovází jej také na jeho poslední soukromé cestě do USA, kdy se po ataku mrtvice ocitl na prahu smrti.