Nový film Muž, který stál v cestě, skončí nejspíš znovu před soudem. Scenárista Ivan Fíla chce zabránit promítání
Zdroj: Bio Illusion / herminapress

Nový film Muž, který stál v cestě, skončí nejspíš znovu před soudem. Scenárista Ivan Fíla chce zabránit promítání

Vytvořeno dne 04.04.2023

Válka o film. Tak lze nazvat spor scenáristy Ivana Fíly s producentem společnosti Bio Illusion Miloslavem Šmídmajerem. Jedna se o nový film Muž, který stál v cestě, režiséra Petra Nikolaeva (Lidice, Příběh kmotra, Báječná léta pod psa).

Na začátku plánovaného natáčení byli oba pánové, dá se říci v přátelsko – pracovním vztahu. Bylo smluvně domluveno, že scenárista filmu Muž, který stál v cestě Ivan Fíla, který mimo jiné napsal i stejnojmennou a úspěšnou knihu, bude film režírovat. Jak vyplývá ze zveřejněných dokumentů, režijní smlouvu producentská společnost Bio Illusion Ivanu Fílovi řádně vypověděla, což Ivan Fíla rozporuje a dále tvrdí, že bylo „masivně zasaženo do jeho autorských práv“. (Mimo jiné – poznámka redakce).

Obě strany sporu tvrdí, že pravda je na jejich straně, nicméně Ivan Fíla vydal takzvaně předžalobní výzvy, kterými chce zabránit distribuci. Premiéra filmu je naplánována na 25. května 2023 a je otázkou jestli k premiéře vůbec dojde a když ano, co se v průběhu příchodu hostů stane.

Film Muž, který stál v cestě, zachycuje příběh lékaře a politika Františka Kriegla a jeho statečný čin, během okupace Československa v roce 1968. V titulní roli se představí Tomáš Töpfer. V dalších rolích například uvidíme Aloise Švehlíka jako Ludvíka Svobodu (tehdejší prezident Československé socialistické republiky), Gustáva Husáka hraje Andrej Jastraban.