Oldřich Kaiser a jeho Kmotr jsou hvězdami mezi českými audioknihami. Také další stojí za poslech
Zdroj: herminapress

Oldřich Kaiser a jeho Kmotr jsou hvězdami mezi českými audioknihami. Také další stojí za poslech

Vytvořeno dne 28.04.2023

Absolutním vítězem ankety Audiokniha roku 2022 se stala mafiánská sága Kmotr Maria Puza načtená Oldřichem Kaiserem, která ovládla tři hlavní kategorie - Absolutní vítěz, Interpret a Jednohlasá četba.

Kmotr vydavatelství OneHotBook v sobě skrývá vedle vysoce kvalitní předlohy a mimořádného výkonu Oldřicha Kaisera i pečlivě vybranou hudbu a precizní zvukový design. „Čím je Marlon Brando v Coppolově filmové adaptaci Kmotra, tím je Oldřich Kaiser v audioverzi této mafiánské ságy. Kaiser jde vlastní cestou, pojímá četbu s úctyhodnou lehkostí, z každé vyslovené věty je znát hluboké pochopení díla a interpretovo umění posluchače přenést do popisovaného prostředí. Dokáže posluchače držet v napětí a neustále překvapovat. Žádná věta není pronesena náhodně či nedbale, každé slovo, každá odmlka nese význam, každá postava je obdařena hlasem, za kterým je příběh,“ mimo jiné zdůvodňuje hodnocení porota.

Nejlepším počinem v kategorii vícehlasá četba se stal titul Zvuky probouzení načtený Ivanem a Klárou Trojanovými, nejlepší dramatizací strhující audio-koláž Já, vrah, která zvítězila i v kategorii Zvukový design.

V kategorii dramatizací zvítězila strhující audio-koláž Já, vrah vydavatelství Audiotéka autora Davida Laňky v interpretaci Davida Švehlíka, Ondřeje Malého, Anny Fialové, Cyrila Dobrého, Vojtěcha Vondráčka, Davida Novotného a Ladislava Cigánka.

Nejlepší audioknihou mimo kategorie pak autobiografie Michaela Kocába Vabank, nejlepším titulem pro děti a mládež Myši patří do nebe načtený Ondřejem Brouskem, nejlepší interpretkou Klára Suchá, která načetla Kláru a Slunce Kazua Ishigura.

V hlasování posluchačů zvítězil titul Předávání ohně Petera Podlesného, rok po loňském prvním místě slovenské verze Odovzdávania ohňa.

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2022 získala Taťjana Medvecká.

Všechny oceněné v celkem deseti kategoriích vybrala dvacetičlenná odborná porota z 97 přihlášených titulů od 20 vydavatelů v anketě, kterou pořádá již podesáté Asociace vydavatelů audioknih.